Kereviz tohumunun faydaları
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Kereviz tohumunun faydaları

Sevgili okurlarım,
Kerevizin şifalı bir bitki olduğunu hepimiz biliriz, kerevizin tohumu da bunlardan birisidir. Allah (C.C) bu şekilde şifalı bitkilere isterse bal benzeri bir tat verebilir fakat acı tat vermiş. Şifalı bir bitkiden yararlanmak amaçsa zahmette çekmek gerekiyor.

Dilerseniz kereviz tohumunun faydalarını anlatmaya başlayalım;
Kereviz tohumu, üriner sistem antiseptiği, antiromatizmal, hazmı kolaylaştırıcı, gaz ve idrar söktürücü, midevi spazm çözücü, sinirsel sistemi yatıştırıcı ve prostat üzerindeki pozitif özellikleriyle çeşitli sağlık sorunlarının rehabilitasyonunda çeşitli biçimlerde kullanılmaktadır. Kereviz tohumunun yararlarından bazıları ise şunlardır;
İç salgı bezlerini, bilhassa da böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Kan temizleyici özelliği olduğu gibi böbrek taşı ve kumunun kolayca düşürülmesine destek verir. Halk arasında kerevizin kendisinin ve tohumunun romatizmaya, böbrek rahatsızlıklarına, zayıflamaya, gut hastalığına kullanıldığı da bilinir.
• Karaciğeri korur ve temizler: Bitkinin tohumları karaciğere iyi gelir. Asetaminofen adlı analjeziğin karaciğer üzerindeki zararlı etkisini giderir ancak bu fayda bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Kullanıcıların çoğunluğundan alınan geri dönüşe göre kullananlar kereviz tohumu kullanarak rahatlama sağlamaktadır.
• Kolesterolü düşürür: Kereviz tohumu kolesterol seviyelerini ciddi oranda düşürür ve kalp sağlığına iyi gelir.
• Böbrek taşı ve ödeme iyi gelir: Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için böbrek taşı ve ödem sorunlarına iyi gelir. Vücutta ürik asit ve su birikimini engeller.
• Prostat tedavisinde de başarılı: Prostatın en iyi ilacı hazanbel ve kereviz tohumudur, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
• Basur (Hemoroit): Hazanbel, pelin otuyla beraber içilmeye devam edilirse basura faydalıdır. Sizlere bununla birlikte kara helilenin faydalarını da anlatmak isterim;
Kara Helile şifalı bitki dünyasının siyah mücevheridir. Basur (hemoroit) ve kabızlık tedavisi için daha sık kullanılan bu sert ama çok şifalı olan bitkidir.  Kara Halile (Kara Helile) siyahımsı ve sert yapılı bir bitki olmasına rağmen birçok hastalığa şifa kaynağıdır. Özellikle hemoroit (basur) tedavisinde kullanılmaktadır. Kabızlık ve ishale de şifası olan bir bitkidir. Yağlı ve ağır yemeklerden sonra alınması kişiyi ve sindirimi rahatlatır. Kanama önleyici etkisi damar büzme özelliğinden gelir ve bu özelliği basur rahatsızlığına oldukça faydalıdır. Çok etkili bir bitkidir. Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Hemoroit tedavisi için kullanılır. Ağrı kesici ve yara iyileştirici özelliğe de sahiptir. Sindirim sistemini çalıştırır ve rahatlatır. Karaciğeri uyarıcı etkisi vardır. Vajina akıntılarında, idrar kaçırma ve idrar tutukluğunda kullanılır. Diş çürükleri, diş eti kanamalarında ve ağız içi yaraların tedavisinde kara helile önerilmektedir. Zayıflatıcı etkisinin yanısıra, ürtiker ve eritamatöz deri hastalıklarında, kronik öksürük, boğaz yanması ve astımda da kullanılmaktadır. Bu amaçlar için genelde diğer bitkilerle karışımları kullanılır. Özellikle basur tedavisi için önerirken, kereviz tohumunu da prostat rahatsızlığı için vermekteyiz.
Yazdıklarımı dikkatlice okuyup rahatsızlığınız varsa şifa bulmanızı dilerim. Sağlıcakla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum