Udi hindi bitkisinin sağlığımıza faydaları
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Udi hindi bitkisinin sağlığımıza faydaları

Sevgili okurlarım, sağlığımızın önemli olduğu bu dönemi de dikkate alarak geleneksel tıp alanında da kullanılan Udi Hindi bitkisinden bahsetmek istiyorum sizlere;
Udi Hindi veya diğer adlarıyla Kutsi Bahri, Kutsi Hindi öd ağacından gelmektedir.  Uzakdoğu Asya’da Hindistan, Çin, Malezya gibi ülkelerde çokça yetiştirilebilen bir ağaçtır öd ağacı.
Yetiştirildiği yerlere göre adı, kokusu ve rengi değişen bu ağacın en eski din ve uygarlıklarda da adı geçmektedir. Öd ağacı çok değerlidir ve saflığına göre de pahası artan bir ağaçtır. Türkiye’de de bazı bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.  Ayrıca öd ağacı ile yapılan tespihlerinde kendine has güzelliği ve özellikleri de mevcuttur. Özellikle bu ağacın hoş kokusu nedeniyle parfümeri alanında kullanılmaktadır. Odunsu kısmının beyaz renkte olanları Kutsi Bahri, siyah renkte olanları ise Kutsi Hindi olarak anılmaktadır.
Udi Hindi geçmiş yüzyıllarda güzel kokusu ve geleneksel tıp alanında kullanılması nedeniyle birçok kadim uygarlıkta farklı isimlerle de anılmaktadır. Geçmişte 12 hayvanlı Türk takviminde de Zatülcenp hastalığı için Udi Hindi bitkisinin yararlı olduğu söylenmektedir.
Hint ve Çin uygarlıklarında da oldukça bilinen ve çeşitli hastalıklar için uygulanılan Udi Hindinin sadece hoş kokusu ile tütsü alanında değil, birçok alanda sağlığa yararları dikkat çekmektedir.
Ayrıca Peygamber Efendimizin (SAV) Udi Hindi için de hadislerinin olduğu söylenir. “Udi Hindi’de şüphesiz yedi şifa vardır. Zatülcenb hastalığına şifa onlardan biridir.” (İbni Mace)
Geleneksel tıp alanında kullanılan diğer bitkiler gibi Udi Hindi’nin de kullanımı ve dozu önem arz etmektedir. Sizlere Udi Hindinin sağlığımıza yararlarından da bahsetmek istiyorum;
Solunum yolları için oldukça yararlıdır. Çeşitli boğaz enfeksiyonları, öksürük ve astım gibi hastalıklar için rahatlatıcı özelliğe sahip geleneksel bir tıp ilacıdır. Toz halinde ve zencefil ile tüketiminde bronşit gibi hastalıklar için rahatlatıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Balgam gibi solunum yolları sorunları için sağlığımıza yardımcı olduğu söylenebilir. Udi Hindi tozunun mide ağrılarının giderilmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir.
Metabolizmayı güçlendirerek, iştah artırıcı özelliğini de sayabiliriz. Ayrıca karaciğere de güç verdiği söylenebilir. Udi Hindi’nin toz hali bal ile de tüketilebilir. Hazımsızlık ve iştahsızlıkta oldukça yardımcıdır. Udi Hindi’nin vücut direncini güçlendirmede, bedeni yorgunluk ve fiziksel güçsüzlükte ayakta tutmada yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz.  
Bu kadar önemli bir bitkinin dikkate değer olduğunu düşünerek sizlerle paylaşmak istedim.  Sevgili okurlarımıza uzun ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet
    6 gün önce
    Udi Hindi mucizevi bir bitki. Korona değilseniz bağışıklık için kullanabilirsiniz. Udi hindi kuvvetli bağışıklık güçlendiricidir. Korona olsanız bile kullanın semptomlarını hafifletiyor ve karantina sürecini rahat geçiriyorsunuz . Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkili oluyor. Bende ülser için udi hindi yağı kullandım pratik oluyor kullanımı kolayca kullanıyorsunuz.. şimdi ülserden gastritten eser kalmadı ve öyle her zaman gripte olmuyorum bağışıklığım yükseldi ..Şifa hanım udi hindi yağı bu konuda çok başarılı kullanmanızı tavsiye ederim .. sifahanimstore.com