Dua kaderi değiştirir mi?
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Dua kaderi değiştirir mi?

Çağırmak, istemek, davet etmek anlamları içeren, dua, Allâhü Teâlâ’ya yalvarmak, ondan istemek, sonsuz gücü ile bize her türlü sıkıntımızda, yardımcı olması için onun kapısına müracaat etmektir.

Dua bir ibadettir ve kişinin Allah’a en yakın olduğu hal, secde halidir. Duaların kabul olması için belli ölçüler vardır, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e salâtu selam getirmek, abdestli olmak, kıbleye yönelmek, namaz sonrası evliya, peygamberimiz ve evliyaları vesile kılmak, Allah’a hamd ederek başlamak, tövbe etmek, dua ettikten sonra Fatiha suresini okumak, herkese dua etmek gibi.

dua-(2).jpg

Bir de Ayet-i Kerimede geçen Yunus peygamberin duası var.  Yunus (A.S.) Allah’tan izinsiz kavmini terk ettiği için gemiden denize altmıştı ve onu büyük bir balık yutmuştu. Balığın karnında 40 gün 40 gece kaldığı söylenir kitaplarda. Balığın karnında iken Şöyle ki’ la ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin (Senden başka ilah yoktur. Sen eksikliklerden uzaksın ve yücesin. Ben zalimlerden oldum. Bu duayı okumak ta duaların kabulüne vesile bir dua dır ve aynı zamanda Enbiya suresinde geçen bir ayettir.

Musa Peygamber Allâhü Teâlâ ile konuşmaya Tur- u Sina dağına giderken yolda karşısına bir zat çıkar. Çocuğu olmayan bu zat, Musa( A.s). dan Allah’ u Tealaya, çocuğu olup olmayacağını sormasını ister. O da Tur dağında Allah’u Teala’ya sorar. Allah’u Teala Hazretleri de ‘ Ya Musa, o kuluma çocuk taktir etmedim der. Tur dağından dönerken o zat, tekrar Musa peygamberin karşısına çıkarak Allah’u tealanın ne dediğini sorar. Musa A. S. Da çocuğu olmayacağını söyler.

Günlerden bir gün o şahsın evine bir misafir gelir, ona güzel bir sofra kurarlar, misafir kendisine gösterilen izzet ikramdan çok hoşnut kalır ve çocuğu olup olmadığını sorar. O da çocuğumuz olmayacakmış der. Misafir aniden ayağa kalkar ve ellerini açarak Allah’a, ‘Olmaz Allah’ım diye çocuk sahibi olmaları için dua eder. Bir müddet sonra çocukları olur. Bunu duyan Musa Peygamber çok şaşırır ve Tur dağına giderek Ya Rabbi sen o çiftin çocukları olmayacağını söylemiştin, nasıl oldu der. Hazret ‘i Allah’ta, ‘Ya Musa öyle murad etmiştim, ama gelen misafir bana öyle bir dua etti ki ona çocuk nasip ettim’ der.

dua-003.jpg

Bir yakınımın annesi covid olmuştu, hastaneye kaldırdılar. Ağrıdan kıvranıyordu, covid hastası olduğu için nefes almakta da çok zorluk çekiyordu. Personelimi hastaneye gönderdim, hastamızın canı çok karpuz istemiş, bazı eksiklikleri de var. İhtiyaçlarını temin ettik, personelim eczaneye dönünce ‘abla teyzemizin durumu çok ağır, ağrıdan başını yerlere dayıyor’ dedi.

Fazla yaşamaz diye düşündük. Bir baktık ki birkaç gün sonra covid hastalığı devam etmesine rağmen hastanın durumu iyi diye doktor taburcu etmiş. Kızını aradım ‘annem iyi, kendi işini kendi görüyor’ dedi. Nasıl iyileşti ne yaptınız? dedim. ‘Yaşı kadar Hucurat Suresi okudum’ dedi. İşte asıl sebep bu dedim. Allah’tan yardım istemek, Kuran okumak, dua etmek çok önemli, hastanız şuanda iyi maşallah’ dedim.

Sevgili okurlarım yer gök dua ile! yeter ki bizler Rabbimizden istemesini bilelim, dualarımızı birbirimizden eksik etmeyelim lütfen.

Sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum