Kadınlar Eşlerine Nasıl Davranmalı?
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Kadınlar Eşlerine Nasıl Davranmalı?

Sevgili okurlarım, bu yazımda kadınların eşlerine nasıl davranmaları gerektiğini kısa da olsa anlatmaya çalışacağım;

İşle önce gülümseyerek başlayın! Asıl büyük gücün gülümseme olduğunu, yaratıklar arasında yalnızca insanların bu yeteneğe sahip bulunduğunu unutmayın ve özellikle kocanızın yanında gülümseme yeteneğinizi maksimum seviyede kullanın. Bilin ki, gülümseme mutluluğun anahtarıdır.

aile-002.jpg

Hangi yaşta olursanız olun, eş ve kocaları mutlaka birbirinize saygılı ve sevgili olun. Çünkü eşler arasındaki saygı ve sevgi aile içi mutluluğun önemli ögelerinden biridir.

Kocanızı zaman zaman işteyken arayın ve onu sevdiğinizi söyleyin. Doğum gününü ya da evlilik yıldönümünü beklemeden ona ufak tefek de olsa hediyeler alın. Onun parasını en rahat kullanabileceğiniz alan unutmayın ki bu alandır. Ona hediye alırken kendinize de bir hediye almanıza inanın kızmayacaktır.

Terfi ettiği ya da işinde herhangi bir başarı kazandığı zamanı bir yere not ederek yıldönümlerinde ona hatırlatın. Çok başarılı olduğunu hissettirin, ayrıca erkeklerin çoğu yaptığı işle gururlanmayı sever, bu yüzden erkeğinizin işiyle ilgilenin. Ne kadar etkilendiğini görüp şaşıracaksınız.

Onu üzüntülü ve bitkin görürseniz söyleyecekleriniz ne kadar önemli olursa olsun erteleyin. Üzüntüsünün kaynağını, sıkıştırmadan keşfetmeye çalışın. Ondan asla kuşku duymayın. (Duyarsanız gereğini yapın ama ne onu, ne de kendinizi kuşku içinde yaşatmayın.)

mutlu_evlilik.jpg

Herhangi bir müşküle düştüğünde eğer kendi çözümünüz varsa bunu sizin çözümünüz gibi değil de onun çözümüymüş gibi sunun. Bilin ki bu şartla çözümünüzü kabul edecektir. Onu asla üzmeyin. Eve geldiğinde kapıda karşılamaya çalışın. Büyük bir ilgi ve sevgi gösterin. Alışmadığı seremoniler yapmayın. Yemekten önce bir şey isteyip istemediğini sorun. İş yerinde boğuştuğu olayları hikaye etmek isterse sakın dinler gibi yapmayın, ne kadar sıkıcı şeyler anlatırsa anlatsın gerçekten dinleyin. Hatta onu yüreklendirecek sorular sorun. İşiyle ilgili olarak biraz böbürlenmesine de izin verin.

Kocanız eve adım atar atmaz hemen ağrılarınızdan, hastalıklarınızdan, zorluklarınızdan yahut kaynananızdan veya çocuklarınızdan şikâyete başlamayın. O an kendi sorunlarınızı unutun, otursun nefes alsın, karnını doyursun, iyice rahatlasın. Unutmayın ki kendinizi anlatacağınız ortamı siz oluşturacaksınız. Bunun için önce kocanızın kendini iyi hissetmesini sağlamalısınız.

Müsrif olmayın; erkekler parayı zor kazandıkları için kolayca sarf edilmesine dayanamazlar. Ekonomik, iktisatçı davranın ve bunu hissettirin.

Başka başarılı erkekleri kocanıza övmeyin, örnek göstermeyin. Bırakın sizin gözünüzde yegâne başarılı erkek olarak kendisini görsün çünkü erkekler başarısız bulunurlarsa sevilmeyeceklerine inanırlar.

Evinizi temiz tutun ama ilginizi eviniz, eşiniz ve çocuklarınız arasında dengeli dağıtın. Eviniz ve eşyalarınız hiçbir zaman önceliği almasın.

Kocanıza sevdiği yemekleri pişirin; (Yemeği, ütüyü, çamaşırı bir görev gibi düşünmekten vazgeçip keyfe dönüştürün. Kendinizi bu konuda iyi motive ederseniz pek çok angaryanın size zevk verdiğini göreceksiniz ve daha da mutlu olacaksınız.) En sevdiği yemeğin tarifini annesinden aldığınızı kocanıza söylemekten çekinmeyin. Bu onu çocukluğuna döndürecek ve çok hoşuna gidecektir. Unutmayın ki aşka giden yol mideden geçer. Bu erkekler için son derece geçerli bir tezdir.

evlilik-001.jpg

Kendi akrabalarınızla alakadar olduğunuz kadar onun akrabalarıyla da ilgilenin. Akrabalarını asla çekiştirmeyin. Annesinden, babasından daime sevgiyle söz edin. (Gerçekten de sevin ne var yani) Onları, özellikle de annesini özlediğinizi söyleyin. (Gelin kaynana kavgaları ne işe yarar?)

Kendinize dikkat edin, bakımlı olmaya çalışın. Tertemiz olun. Her koca evde kendisini gülümseyerek karşılayan, derli toplu, düzgün bakımlı bir kadın görmek ister.

Ev işleri konusunda fikri varsa dinleyin. En iyi öneriyi onun yaptığını söylemekten çekinmeyin. Mutfak veya ev işlerine yardım etmesi için hiçbir zaman zorlamayın ancak yardım ederse de çok mutlu olacağınızı hissettirin. (Aslında pek çok erkek ev işlerinde eşlerine yardım etmek ister ancak kendilerine ‘kılıbık’ denmesinden nefret ettikleri için yardım etmekten kaçınırlar.)

Mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir onu inşa etmek gerekir. Bunu da en iyi eşler yani kadınlar yapar.

Sevgiyle kalın..

YORUMLAR

  • 0 Yorum