Koah hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavi süreci...
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Koah hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıldır?

Koah bir akciğer hastalığıdır. Açılımı, 'Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'dır. Öksürme, balgam çıkarma, nefes darlığı, hırıltılı solunum gibi sebeplerle başlayan ve ileride kişiyi makinesiz nefes alınamayacak duruma getiren bir hastalıktır. Koah tedavi edilebilir bir hastalıktır, bu nedenle erken teşhis hayat kurtarır. Peki koah nedir, nasıl tedavi edilir?
Hastalık sürecinde öksürmeler ve balgam görülür. Başta bunlar çok hafif olduğundan kişi sigara içmesiyle bağlantılı olarak önemsemeyebilir. Fakat gittikçe bu sıklık artar. Özellikle öksürürken balgam çıkartma koah hastalığının ilk belirtilerinden birisidir, dikkat edilmesi gerekir. Yavaş yavaş ilerleyen bu hastalıkta öksürük ve balgamın şiddeti artar. Artık neredeyse her gün balgam çıkartmaya ve nefes alamayacak düzeyde şiddetle öksürmeye başlanır.
Koah hastalığının ilk başlarındaki nefes darlığı; koşma, hızlı yürüme, merdiven çıkma gibi aktivitelerin sonucunda oluşur. Buna bağlı olarak kişi önemsemeyebilir. Fakat bu durum çok mühimdir, hastalığın ilerleyen dönemlerinde hiçbir şey yapmadığınızda bile nefes almakta zorlanabilirsiniz.
Sigara kullanımı olan insanlarda bu belirtiler var ise doktora görülmelidir. Erken bir safhada tespit edilirse sigara kullanımının bırakılmasıyla tedaviye başlanır. Unutulmamalıdır ki, Koah tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Koah hastalığının tedavisi süreci?
Tedavisinde başarılı olunabilmesi için ilk öncelik sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmayan hastalarda ilaç tedavileri bir işe yaramayacaktır. Her yıl daha kötü bir döneme girilecek ve hasta bir zaman sonra sigarayı istese bile içemeyecek duruma gelecektir. Bu nedenle bu hastalık ile savaşta en önemli nokta sigara kullanmamaktır.

Ayrıca dumanlı, tozlu ortamlarda bulunmamak, bu tür yerlerde çalışmamak çok önemlidir. Nefes almanızı zorlayacak herhangi bir etken olmamalıdır. Sağlıklı ve doğru nefes için temiz hava şarttır.
Peki bu hastalığı destekleyen bitkiler nelerdir?
1) Ardıç yağı
2) Ceduvarlı
3) Zencefil karışımlı çaylar
4) Zencefil karışımlı macunlar
5) Okaliptüs bitkisini içeren çaylar
Bu karışımlar Koah hastalarının ve astım hastalarının devamlı kullanabilecekleri bitkisel kürlerdir. Ciddi faydaları olduğu fitoterapistler tarafından takip edilen hastalarca kanıtlanmıştır.
Bitkisel ürünleri kullanmayı sentetik ilaç kullanımındaki tedavi gibi algılamak doğru değildir. Günlük yiyecek ve içeceklerimiz arasında değerlendirmemiz gereken gıdalar olarak düşünmeliyiz.. Bitkisel besin desteklerini kullanırken, öncelikle kullanacağımız ürünlerin, her türlü yasal denetimden geçmiş, ruhsatlı ve doğru ürünler olduğundan emin olmamız ve doğru yerlerden almamız gerekir. Çünkü ülkemizde gerekli yasal kontroller fazla etkin olmadığı için bitkisel besin destekleri altında kullanılan bazı ürünlerin, yarar yerine zarar verdiklerini ne yazık ki duyuyoruz.
İçeriği doğru olan, sağlıklı ortamlarda üretilen, dozajında ve uzmanların önerileriyle tüketilen bitkisel besin desteklerinin olumlu etkilerini görmek mümkündür. Etki süresi ve oranı kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşam tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle bu ürünleri kullanırken, üzerinde ilgili kurumların verdiği onay ve belge numaraların olmasına dikkat edilmelidir.
Doğal çaylar, kaynamış suda 5-6 dakika beklenmeye bırakılmalı, böylece, bitkilerin içerdiği yararlı bileşiklerin etkin şekilde suya geçişi sağlanmalıdır.
Doğru zaman, doğru yerde, kurallara uygun olarak toplanmış, hijyenik ortamda doğru olarak kurutulmuş, uygun ambalajlarda muhafaza edilmiş,etken maddesi kayba uğramadan üretilmiş ürün, kaliteli bitkisel besin desteğidir.
Hastalıkta ve sağlıkta doğru bitkileri hayatımızdan hiçbir şekilde çıkarmamalıyız.
Sağlıkla kalın, sağlıcakla kalın, Allah'a emanet olun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum