Konya Numune Hastanesi pandemi hastanesi olmamalı!
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Konya Numune Hastanesi pandemi hastanesi olmamalı!

Bütün dünyanın ve güzel ülkemizin insanlarının Covid-19 ile aylardır mücadelesini devam ettirdiği günümüzde ciddi anlamda gözden kaçan,  fark edilmeyen ya da önemsenmeyen faktörlerle karşı karşıya bulunmaktayız.
Bu çok önemli geçiş sürecinde, karşımızdaki düşmanı çok da iyi tanıdığımızı söyleyemeyeceğimiz bu günlerde Hükümetimiz çok önemli bir ilke imza attı ve raporlu hastaların ilaçlarını herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeden eczanelerden temin edilmesine karar verdi. Bu şu demek oluyor ki, Hükümetimiz, raporlu ve kronik hastalığı olanlara, yaşlılara, psikiyatrik raporlu hastalara ne kadar önem verdiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Çünkü bu hastalık, kronik hastalığı olanlarda daha ciddi yıkımlara yol açıyordu, böylece hastalar ve yakınları eczanelerden ilaçlarını kolaylıkla temin ettiler. Hatta raporu biten kronik hastaların dahi rapor süreleri Eylül ayına kadar uzatıldı. Fakat Temmuz ayında Sağlık Bakanlığı ikinci bir karara imza atarak, raporlu hastaların 18 -65 yaş arası olanlarının e-nabıza kayıtlı olmak şartıyla eczanelerden reçete yazdırmadan devam reçetelerini alabileceğine, 18 yaş altı ve üstü raporlu hastaların ise direk eczanelerden imza karşılığı alabileceğine karar verdi.
Hükümetimizin aldığı bu tedbirler halkımızda çok güzel bir karşılık buldu çünkü özellikle yaşlı ve kronik hastalar, sağlık kuruluşlarına gitmekten bu süreçte ciddi anlamda gocundular. Fakat e-nabıza kimin kayıtlı, kimin kayıtlı olmadığı belli olmadığı için tekrar eski sisteme dönerek tüm raporlu hastaların, yine yaş sınırı olmaksızın ilaçlarını en azından 1 aylık dahi olsa alması uygun olabilirdi.

Bu çok önemli süreçte Konya’da gidilecek hastane kalmaması, Konya Numune Hastanesine poliklinik hasta alımının sınırlandırılması ve önceden 182‘den randevu alınarak muayene olunması, gün içinde tedavi olmak isteyen hastaları zorlamaktadır. Aile sağlık merkezlerinin ciddi teşhisler koymada yetersiz olması çok daha ciddi sonuçlara yol açacağını göstermektedir. Yine bu süreçte durumu iyi olan hastalar özel hastanelere gitmek zorunda kaldılar. Ben ne zaman özel hastaneye gitsem 400 - 500 TL.’den aşağı hiç hastaneden çıkamadım. Doktor, şu tetkiki de bu tetkiki de gerek görüyorum der, siz de uymak zorunda kalırsınız, gereklidir, değildir bilemezsiniz.
Bilindiği üzere Konya’daki en önemli halk sağlığı merkezi Konya Numune Hastanesidir. Bu hastane şehrin merkezinde olması sebebiyle halkımızın en kolay hizmet alacağı tek kuruluştur. Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi ilan edilmesi çok saçmadır. ŞEHRİN GÖBEĞİNDE PANDEMİ HASTANESİNİN NE İŞİ VAR? Beyhekim ve yeni açılacak olan şehir hastanesi, hızlandırılarak pandemi hastanesi yapılabilir. Halkın tüm tetkiklerini yaptıracağı, raporlarını düzenleteceği başka hastane olmadığı için çevresindeki pek çok işyeri ve eczanenin de durumu göz önüne alınarak, KONYA NUMUNE HASTANESİ ACİLEN PANDEMİ HASTANESİ acilen pandemi hastanesi olmaktan çıkarılmalıdır.
Halkımıza işin ciddiyeti, aile hekimleri, basın yayın kuruluşlarınca anlatılmaya ısrarla devam edilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın, günlük vitamin, mineral alımının, C vitaminini günlük kullanmanın önemi, sık sık su içmenin gargara yapmanın,  el ve vücut temizliğinin önemi vurgulanmaya devam edilmelidir.
Raporsuz hastaların hastanelerle bağının kopartılması ileride olabilecek kronik hastalıklarda ciddi sonuçlar doğmasına yol açacaktır. Sağlık Bakanlığı yetkililerine duyurulur. Sağlıcakla kalınız efendim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum