Sağlık Hem Çok Ucuz, Hem Çok Pahalı
Reklam
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Sağlık Hem Çok Ucuz, Hem Çok Pahalı

Hazreti Mevlana’nın bir kıssasıyla başlayalım söze. Günlerden bir gün Hazreti Mevlana’ya çok fakir olduğundan yakınan bir adam gelir. Hazreti Mevlana der ki adama, gözlerini kaça verirsin? Adam asla böyle bir şey yapamayacağını söyler, Hazreti Mevlana tekrar, ya elleri kaça verirsin? Adam tekrar kesinlikle vermem der, ya diğer uzuvlarını kaça vereceğini soran Hazreti Mevlana’ya adam hiçbir uzvunu satamayacağın söyler. Bunun üzerine Hazreti Mevlana adama der ki: Ey adam! Allah’ı Teâlâ sana bütün bu nimetleri bedava verdi. Milyarlara değişmeyeceğin uzuvların var, öyleyse sen çok zenginsin.

saglikli_yasam.jpgGerçekten biz bedavadan yaşıyoruz ama geçici bir süre için. En büyük nimet sağlık, sağlığın yoksa hiçbir şeyin yok ama şükrünü eda edebilirsek. Allah’ı Teâlâ Hazretleri, ölüm denen bu dünyadan ayrılıştan sonra tekrar sonsuz nimetler bağışlayacak bize, biz Müslümanlar buna canı gönülden inanıyoruz, ölüm hiçbir zaman bir son değil, yeni bir başlangıçtır.

Bilim adamları diyor ki, insanoğlu 120 yıla kodlanmıştır. Ama biz neden bu kadar uzun yaşayamıyoruz. Çünkü vücudumuzu tanımıyoruz, yapımızı bilmiyoruz. Eskiden yiyecek çok kıymetliydi, şimdi ise insanlar yemekten ölecek.

Sağlıklı yaşamak önemli. İlaçları Allah’a şükür devletimiz sayesinde çok çok ucuz temin ediyoruz, hastaneler, tetkik ve filmler, her şey çok ucuz ama sadece ilaçtan medet beklemek, sadece ilaçla iyileşeceğini sanmak en büyük cahillik. Bunun yanısıra yaşam tarzını ayarlamak gerektiği gibi, gıda takviyelerinden büyük ölçüde faydalanmak gerekiyor. İşte bunlar o kadar da ucuz değil, çünkü artık doğal olan hiçbir şey kalmadı.

Yıllar önce gıda maddelerinin değerleriyle ve antioksidanlarla ilgili bir konferansa gitmiştim. Konuşmacı şöyle demişti sunumunda. Artık eski domatesler kalmadı, eskiden bir domatesten aldığımız özellikle akciğer kanserine çok iyi gelen içeriğindeki likopeni almak için artık bir kamyon dolusu domates yememiz gerekir. Ne kadar ilginç değil mi?

Hatta yıllar önce bir arkadaşımın erkek kardeşi ve arkadaşı, Antalya’da 20’li yaşlarda domatesi çok yemekten akciğer kanseri olup ölmüştü. Hâlbuki akciğer kanserinin, hatta tüm kanserlerin en etkili meyvesi nasıl olurda bu kadar faydalıyken, böylesine kötü bir sonuca sebep olabilir. İşte bunun nedeni, hormonlar ve üzerindeki tarım ilacı kalıntılarıdır. Çünkü o gençler domatesleri yıkamadan yemişlerdi.

yasam.jpg

Tarım öyle bir hale geldi ki içleri boşaltılmış ürünleri yiyoruz. Artık dünyada birinci sırayı gıda takviyeleri, bitki exstratları alıyor çünkü herkes artık uyanmaya başladı. İnsanlar bize en önemli hastalıklarında hangi gıda takviyesi almaları gerektiğini soruyorlar. Tıbba güven duymayanlar gitgide çoğalmaya başladı, kronik rahatsızlıklarda özellikle. Fakat bu ürünlere asgari ücretli insanların ulaşması hiç de kolay olmuyor. Ondan diyorum sağlık çok pahalı diye.

Mesela kas hastalıklarında düzenli spor, masaj çok önemli, özel bitkisel kremler, gıda takviyeleri,  maliyetleri çok pahalı. Aslında devletimiz prosedürleri çok çok aza indirerek gıda takviyelerinin halka daha ucuza ulaşmasına vesile olabilir, yetkililere duyurulur.

reishi.jpgSağlık aslında çok ucuz derken ki kastımda; alım gücün yoksa az yersin, daha sağlıklı olursun, araban yoktur, kalp, damar hastalıkları, kanser şeker, kas hastalıkları, psikolojik hastalıkların bir numaralı tedavisi tabanvaylara kuvvet, yürüyüş tabi ki. Bir yakınım var, hep arabam olsaydı der, hayıflanır, özenir durur, ama arkadaşları onun yanında annesi gibi duruyorlar çünkü her gün saatlerce yürüyor, eve yardımcı alacak durumu olmadığı için her işini de kendi yapıyor. 55 yaşında herkes 30 yaşında sanıyor. Demek ki her nimetin bir külfeti olduğu gibi külfet gibi görünen de Allah tarafından nimete dönüşüyor.

Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum