Sağlık uygulama tebliği eczacıları yoruyor
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Sağlık uygulama tebliği eczacıları yoruyor

Bilindiği üzere Türkiye’de tüm eczaneler hastalarına reçete verirken bazı kriterlere uymak zorundadır. Gayet doğal ne var bunda diyeceksiniz tabiî ki. Tamam da ilaç verme kurallarını belirleyen S.U.T. (Sağlık Uygulama Tebliği)’u bir takım yetkililerin yönettikleri bir kurallar zinciri var.
Aslında bu konu tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir mevzuatlar zinciridir. Her vatandaşın bu konuda biraz da olsa bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hastalarımıza ilaç, medikal malzeme, şampuan, yapma ilaç vesaire ne verirsek resmi olarak bu kurallara göre hareket etmek zorundayız. Yoksa hiçbir eczacı kafasına göre reçetede yazan her şeyi verip, bunu devlete fatura edemez!
SUT uyarınca sağlık yardımları Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanan ve kapsam maddesinde tanımlanan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, kurumca finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri, yol, gündelik ve refakatçı giderlerinin yararlanma esas ve usulleri ile bu hizmetlere ilişkin sağlık hizmetleri fiyatlandırma komisyonunca belirlenen ödenek bedeller bildirilir.
Biz eczane eczacıları, yani sağlık hizmeti sunucuları olarak hastalarımızın reçetelerini karşılarken SUT’a göre hizmet vermek zorundayız. Fakaaaat burada bizim canımızı çokça sıkan, iyice acıtan mesleğimizden yıldıran, bu meslekte eleman yetişmesinin, uygulama hataları yüzünden önünü kesen o derece yıldığımız bir konu şu ki; Sağlık Uygulama Tebliğini düzenleyenlerden iyice bıktık usandık. Birileri maalesef sürekli ilaçların hastaya verilme kurallarını değiştiriyor. İlaç verme kuralı eczacı ve elemanlarının gözünden kaçmış ya da unutmuşsan hepten hap yutuyoruz. Yerine göre S.G.K. 20 TL.’lik ilaca 800 TL’ye varan cezalar kesebiliyor.
Mesela fosfomisin etken maddesini içeren bir idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç, idrar yolu enfeksiyonu teşhisinin başına ALT ibaresini hekim yazmayı unutmuşsa hapı yuttuğunuzun resmidir. Yani o ilacı vermek için alt idrar yolu enfeksiyonu veya sistit yazılı olması gerekiyor. Yoksa bu cezalara maruz kalabiliyorsunuz.
Tabi bu reçete ve raporları çıkarırken sürekli kanun kural değiştiği için, doktorlar ve yanlarındaki yardımcıları da değişikliğe ayak uydurmakta çok zorluk çekiyor, çok hatalı rapor ve teşhis kodları yazabiliyorlar. Fakat bunun ceremesi maalesef parayı tahsil eden eczacılar çekiyor.
Bu basit bir örnekti, daha nicelerini devamlı yaşamaktayız, bu da bizim mesleğimizi çok zorlaştırıyor. Her zaman dediğim gibi Sosyal Sigortalar Kurumu’nun sistemi ödüyor ise ilacı, SGK’nın bu ilacı niye böyle verdin diye ceza kesmesi kadar saçma bir şey olamaz. Kurum madem o ilacı vermek istemiyor, bizleri neden günah keçisi seçiyor? Medula’nın ödediği hiçbir ilaçta SGK’nın yaptırımı olmamalı. Hem sistemine ödet, hem de niye verdin 10 -20 katı ceza keserek eczacıyı cezalandır. Bu çok büyük bir haksızlık! Derhal bu adil olmayan durumun düzeltilmesi gerekiyor.
Sağlık uygulama tebliği uygulayıcılarına ve yetkililerimize duyurulur.
Sağlıkla kalınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum