Bayram Değil Seyran Değil, Trump Bizi Neden Öptü?
Nail ŞENGÜN (Eğitmen/Danışman)

Nail ŞENGÜN (Eğitmen/Danışman)

Bayram Değil Seyran Değil, Trump Bizi Neden Öptü?

G20 zirvesinde ABD Başkanı Trump'un Türkiye hakkında yaptığı açıklamalar herkesi şaşırttı. Gazeteciler bunu nasıl yazacağını şaşırdı. Hatta Borsa İstanbul nasıl yükseleceğini, Dolar nasıl düşeceğini, yorumcular bu açıklamayı neye yoracağını şaşırdı.
Nasıl şaşırmasınlar ki adamın (Trump) ağzından bal damlıyor. "Türkiye'ye haksızlık yapılıyor", "Ben size şöyle şöyle yaptırım yapacağım demedim" gibi sözler her dile çevrildi. Her dilde şaşırıldı. Her ne kadar Trump'un ağzından çıkanı hem kendinin hem ABD bürokratlarının duymaması gibi bir deneyim olsa da bütün dünya duydu.

Şimdi benim gibi sanırım herkesin cevap aradığı soru şu: ne oldu da ya da ne oluyor da ya da ne olacak da Trump aşka geldi. Bir başka ifade ile Trump neyin bayramını kutluyor ya da neyin kafasını yaşıyor...
Acaba diyorum,
  • ABD'nin İran ile ilgili planları (ki sanki çok can yakacak gibi)  Türkiye'yi yanına almayı mı gerektiriyor?
  • Filistin'i ortadan kaldırmak için İsrail ile yapacakları için Türkiye'nin sessiz kalmasını mı istiyor?
  • Suriye'de bir terör devleti kurarken Türk askerinin oralarda dolaşmamasını mı istiyor?
  • Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan'ın yaşadığı gerginliğin en azından İran halloluncaya kadar yumuşamasını mı istiyor? (Sonra nasıl olsa Türkiye'yi ikna eder geri çekeriz mi diyor?)
  • ABD ekonomisinde yaşanmaya başlanan sıkıntıların daha da büyümemesi için şirinlik mi yapıyor? (Adam Çin'i de öpmeye çalışıyor çünkü)
  • Kaşıkçı için Suud'ların üzerine fazla gitmememizi mi istiyor?
  • Düşündüler taşındılar, maziye baktılar, "Türkler bizim dostumuz yaa... Biz neler yaşadık onlarla, neden böyle yapıyoruz ki..." mi dediler (ki bu bana inandırıcı gelmiyor)
  • 3 günden fazla küs kalanı Allah sevmez diye mi düşündüler? (ki bu bana hiç inandırıcı gelmez)
Tahminime göre siz buna epey bir acaba eklersiniz ama büyük bir ihtimalle Trump'un bu halini hayra yormazsınız.
Tarih Trump'un ve ABD devletinin bir dediklerinin bir dediklerini tutmayacağını, dedikleri ile yaptıklarının bir olmayacağını gösteren hikâyeler ile dolu. Yani bu lafın altından ne çıkacak ya da altında ne yok göreceğiz.
Selamlarımla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum