Nedir Esports?
Reklam
Pınar Yalçın Özsoy

Pınar Yalçın Özsoy

Sağlıklı Yaşam

Nedir Esports?

Teknoloji çağında internetin hayatımıza girmesi ve yayılmasıyla birlikte değişimler ve kolaylıklar yaşıyoruz. Bu küresel değişim süreci ile yeni alanlar ve mesleklerle tanışıyoruz. Bunlardan biri de esports yani elektronik spor kısaca espor.

musabaka.jpg

Peki nedir bu espor? Elektronik ortamda, bireysel ya da takım olarak, online oyunların yerel ve uluslararası organizasyonlarda oynanmasına deniyor. 2000 yılında, Güney Kore'de spor dalı olarak resmen tanındı. Biz de ise 2004 yılında lisans verilmeye başlandı. 6 yaşında lisanslı oyuncu olunabiliyor ancak başlangıç yaşı 13 - 14 gibiyken, emeklilik 25 - 30 gibi oluyor. Esporda, 25 yaş altının daha aktif olmasının sebebi, komutları hızlı kavramaları ve reflekslerini çok iyi kullanmaları olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayar başında oyun oynamayı spor gibi değerlendirmek saçma gelebilir ancak oyuncular bir disiplin ve program dahilinde fiziksel ve mental olarak hazırlık yapıyor. Bilgisayar başında olsa da ciddi efor gerektiren oyunculukta zorlayıcı faktörlerde var. Yani durum sadece oyun oynamak ve eğlenmek değil. Taraftar baskısı, takım baskısı ya da kazanma baskılarıyla yaşanan stres yorucu oluyor. Profesyonel oyuncular koçlarıyla birlikte takım evinde ikamet ediyor. Günde 8 - 10 saat bireysel ve takım antrenmanları yaparak turnuvalara hazırlanıyorlar.

espor.jpeg

Türkiye'de futbol kulüpleri bazında ilk espor takımını 2015 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübü kurmuş. Ardından Fenerbahçe, Galatasaray gibi kulüplerde takım kurarken üniversite bünyelerinde ve sponsorluklarla kurulan takımlar turnuvalarda ülkemizi temsil ediyor. Ülkemizde en çok konuşulan takımlarımıza örnekleri şöyle sıralayabiliriz; Youthcrew, Bahçeşehir Super Massive, Galacticos, Dark Passage, HWA Gaming  gibi takımlar. Uluslararası oyunlarda ülkemiz adına en çok başarı getiren takım Space Soldiers 26 dereceye sahip.

Esporda oynanan popüler oyunlara birkaç örnek vermek gerekirse; League of Legends, Dota 2, Counter Strike:Global Offensive, Overwatch , Hearthstone, Clash of Clans, Crossfire, Dungeon Fighter Online, World of Worldcraft, Game of War, Puzzle & Dragon, Pubg ve Fortnite olarak sıralanabilir.

Ekonomi dergisi Forbes dünyanın en değerli espor kulüplerini açıklamış. Listeye baktığımızda, ilk oniki takım içerisinden yedisi ABD'ne ait. Şaşırdık mı :) ?? Pek sanmam. Listenin başında olan Cloud9 (ABD), 11 farklı oyunda toplam 92 oyuncuya sahip. İkinci sıradaki takım, Team Solo Mid (ABD) ise 7 farklı oyunda toplam 39 oyuncuya sahip. Mali değerleriyle birlikte on iki kulüp şöyle sıralanıyor:

 1. Cloud9 — $310 milyon (ABD)
 2. Team SoloMid — $250 milyon (ABD)
 3. Team Liquid — $200 milyon (Hollanda)
 4. Echo Fox — $150 milyon (ABD)
 5. OpTic Gaming — $130 milyon (ABD)
 6. Fnatic — $120 milyon (İngiltere)
 7. Gen.G Gaming — $110 milyon (Güney Kore)
 8. G2 Esports — $105 milyon (İspanya)
 9.  Immortals — $100 milyon (ABD)
 10.  Envy Gaming — $95 milyon (ABD)
 11.  100 Thieves — $90 milyon (ABD)
 12. Counter Logic Gaming — $50 milyon (Kanada)

2017 yılında e-spor organizasyonlarında dağıtılan toplam ödül miktarı 115 milyon dolar seviyesindeyken, 2018 yılında toplamda 150 milyon doların üzerinde ödül dağıtıldı. Ünlü yöneticiler ve yatırımcılarında rağbet ettiği espor hızla büyümeye devam ediyor. Oyunların fanları olduğu gibi oyuncularında fanları, destekleri ve takipçileri giderek artıyor. Büyük turnuvalarda ödül havuzu 20 milyon dolara kadar çıkarken, anlık seyirci sayısı yüz milyonları bulabiliyor. Dijital ortamda espor yayıncılığı ve gazeteciliği de genç kitlenin esporla geliştirdiği yeni mecralardan. Bu hızlı değişim ve gelişmeler bakalım hayatımıza daha neler katacak.

ataturk_spor.jpg

SPOR VE ATATÜRK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk sporun bireysel ve ülke için faydalarını vurgulayan konuşmalar yapıp o dönem ki Türkiye’nin zorlu şartlarına karşın Türkiye Cumhuriyeti'nin spor tarihine ilkleri yazdırmıştır. Favori sporu güreşin yanı sıra, ata biner, kürek çeker, yüzermiş. Yüzmeyi, elli yaşında Fransızca bir kitaptan teorik yüzme bilgilerini okuyup Florya'da denize girerek öğrenmiş. Savaş yıllarında 1921'de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne resmi başvuru yaptırmış. 1924'te Paris Olimpiyatlarına katılmamızı sağlamış. 1936 Berlin Olimpiyatında ise ilk altın madalyamızı grekoromende kazanmışız. Fransa'da yayınlanan günlük spor gazetesi L’Auto'daki makalede Atatürk'ün spora verdiği önemi şöyle kaleme almış; “…Atatürk, dünyada ilk defa beden eğitimini zorunlu hâle getiren devlet adamıydı. Söylev ve kâğıt üzerinde kalmayan uygulamalarıyla stadyumlar ve spor tesisleri yaptırdı. Döneminde Türkiye’de spor gittikçe artan önem ve değer kazandı.

YORUMLAR

 • 0 Yorum