Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Apiterapi

Merhaba sayın okurlarım. Öncelikle yazımın başlığında belirttiğim apiterapiyi açıklamak gerekirse, Türkiye'de bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri gibi ürünlerle yapılan tedaviye denilmektedir.
Bu ay ki yazımda ise sizlere kış için yararlı ürünler olan, polen, arısütü, propolis gibi birbirinden önemli ve sizler içinde oldukça yararlı ve sağlıklı olan bu ürünler hakkında bilgiler vermek isterim.
İlk olarak polenin faydalarından bahsedeceğim. Bal arıları tarafından toplanan polenin bitkilerin üreme hücresi olduğunu belirten uzmanlar, koloninin arı sütü üretimi ve protein ihtiyacının karşılanması adına polenin işçi arılar tarafından toplandığını bildiriyor.  Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim, antioksidan başta olmak üzere 250 çeşit biyolojik madde içeren polen, sağlık üzerinde önemli faydaları olan bir besin
• Kötü kolesterolü ve lipit oksidasyonunu düşürür. Bu sayede kalp krizi gibi kalp hastalığı riskini azaltır.
• Bağışıklığı güçlendirir, bakterileri öldürür ve hastalıktan korunmanızı sağlar.
• Yara iyileşmesini hızlandırır ve enfeksiyonu önler. Kesik ve diğer yaraların vücut tarafından daha hızlı tamir edilmesini sağlar ve bu yaraların enfeksiyon kapmasını önlemeye yardımcı olur.
• Menopoz belirtilerini hafifletir. Menopoz dönemine giren kadınlarda ateş basması gibi bazı rahatsızlık verici belirtiler ortaya çıkar. Arı polenin menopoz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarla da gösterilmiştir.
• Karaciğeri korur. Bilimsel araştırmalar arı poleninin karaciğer işlevini iyileştirebileceğini ve karaciğeri koruyabileceğini gösteriyor.
• Zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücut hücrelerini kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklardan korumaya yardımcı olur.
• Anti enflamatuar etkisi vardır. Hayvanlarla yapılan çalışmalara göre şişliği ve inflamasyonu hafifletici etkisi vardır. Arı poleni sinirsel, soğuk algınlığı, ülser gibi rahatsızlıklarda da çok etkilidir.  Polenin faydaları başında; hücre yenileyici, canlılık verici, iştah artırıcı, hemoglobini yükseltici, sindirimi kolaylaştırıcı özellikleri olduğunu ve üreme sistemi üzerine olumlu etkilerinin bulunduğunu bilmeliyiz.  Polen insanlar için gerekli aminoasitleri bileşiminde bulundurmasının yanı sıra, A, C, E, B kompleks ve K vitaminleri ile Ca, Mg, Na, S, P, Al, Cl, B, Cu, Fe, I, Mn, Si, Ti, Zn, Ni gibi faydalı mineralleri de içermektedir. Günlük 20 gr polen tüketildiğinde bile, B2 vitamini ihtiyacının yüzde 30’u, demir ihtiyacının yüzde 18’i, çinko ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamış oluruz.

Sizlerle paylaşmak istediğim diğer bir ürün ise arısütü. Sağlık açısından saymakla bitmeyen faydaları, insanları arı sütü kullanımına daha çok yakınlaştırıyor. İşçi arıların salgı bezlerinden salgıladığı çok özel bir salgı olan arı sütü aynı zamanda kraliçe arıyı beslemek için arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgılanıyor. Binlerce çiçeğin hammaddesi ve bal arılarının enzimlerinden oluşan ve işçi bal arılarının ürettiği aynı zamanda kraliçe arıyı beslemek için salgılanan sütsü salgıya arı sütü denir. Kraliçe arının yaşam kaynağı olan arı sütünün faydaları saymakla bitmez. Mucizevi olarak kabul edilen arı sütünün en önemli faydası bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Arı sütü işçi bal arılarının ürettiği kremsi beyaz veya soluk sarımsı sütsü bir salgıdır. Tadı ekşidir ve keskin bir kokuya sahiptir. Arı sütü, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri, biyotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin ve zenginliği gibi zengin besin elementleri içerir. İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino aside sahiptir.
Arı sütü astım, saman nezlesi, karaciğer hastalığı, pankreatit, tip 2 diyabet, diyabetik ayak ülserleri, uyku problemleri, kanser, yorgunluk, premenstrüel sendrom (PMS), kısırlık, menopoz semptomları, mide ülserleri, böbrek hastalığı, kemik kırıkları, cilt bozuklukları ve yüksek kolesterol için kullanılır. Ayrıca yaşlanmanın etkileriyle savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Arı sütü genellikle bitkisel bir takviye olarak satılmaktadır. Arı sütünde bulunan bazı proteinlerin insanlarda kan basıncı seviyelerini doğrudan etkilediği ortaya konmuştur. Protein hidrolizatı, kan basıncı üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olan bu mucizevi süt, kan damarları ve kalp üzerindeki stresi azaltmak için vazodilatatör görevi gören içinde bulunan potasyumla birleştirildiğinde de kalp rahatsızlıklarını önlemek için harika bir yol gibi görünmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse arı sütünün kolesterol dengeleyici özelliği vardır, kanseri önler, bağışıklık kuvvetlenmesi için çok etkilidir, metabolizmayı hızlandırır, erken yaşlanmayı önler ve birçok daha saymakla bitmeyen faydaları vardır.
Ve son olarak propolisi paylaşacağım sizlerle;
Arıların bitkilerden ürettiği ve kovan için temizlik ile kovanın yalıtımında kullandıkları propolis, içerdikleri ile oldukça faydalı bir maddedir. Barındırdığı vitamin ve mineraller ile tam şifa kaynağı olan propolisin faydaları da saymakla bitmez. Antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir madde olan propolisin faydaları oldukça fazladır. İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin yapısında, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler bulunur. Arılar kovandaki delikleri kapatarak bu deliklere çeşitli parazitlerin, mikropların, virüslerin girmesini engeller ve böylelikle kendilerini bakterilerden korumak için en büyük kalkanın oluşmasını sağlarlar. Propolis dünyanın en iyi antibiyotiğidir.
Propolisin Faydaları
Oldukça önemli bir bitkisel şifa kaynağı olan propolis, insan sağlığına etkileri ile oldukça faydalıdır. Tıpkı arı kovanını mikroplardan arındırması gibi, insanın bakteri ve mikroplardan da uzak durmasına sağlar. Propolisin faydalarını sizler için derledik.
• Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Oldukça zengin bir içeriği olan propolis, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırarak yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
• Kansere karşı etkilidir. Düzenli propolis kullanımı, uzun vadeli bir süreçte olası kanser tehlikesini en aza indirger. Zira C vitamini açısından zengin bir kaynak olan bu madde, kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur.
• Cilt sağlığına iyi gelir. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı, cilt sağlığı üzerinde oldukça iyi etkileri vardır. Cildin yenilenmesini ve diri olmasını sağlar.
• Mikrop ve bakterilere karşı koruma kalkanı oluşturur. Arı kovanını mikroplardan arındırdığı gibi, insan vücudunda da mikrop ve bakteri oluşumuna engel olur, hastalıklara yakalanma tehlikesinin düşürür.
• Uçuk ve ağız yaralarını iyileştirir. Ağız kenarında oluşan yaralar başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde oluşan uçukların tedavisinde kullanılır.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü içeriği ile bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı olmasını sağlar. Propolis genel olarak damla şeklindedir ve günlük belirlenen damla sayısı bakımından kullanılır. Propolisin en yaygın kullanım şekli budur. Bebeklerden yetişkinlere kadar her yaş grubuna hitap eder ve kullanılabilir. Kış kapıda biliyoruz ki bunun içinde önerdiğim polen, Arısütü, propolis gibi bağışıklık kuvvetlendirici ürünler kullanırsak hastalıktan uzak kalmış oluruz.
Tekrar görüşmek üzere.

YORUMLAR

  • 0 Yorum