Baş ağrısından kurtulmak için uygulayabileceğimiz yöntemler
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Baş ağrısından kurtulmak için uygulayabileceğimiz yöntemler

Merhaba sevgili okurlar sizlere herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı ve bizleri rutin yaşamımızdan bile alıkoyan baş ağrısından bahsedeceğim;
Baş ağrısı yaşamın her anında beklenmedik bir misafir gibi karşımıza çıkabiliyor. Bazen beklenmedik bu misafirimizin temel sebebini çoğu zaman bilmeyiz. Günlük hayattaki çok bilindik bir sorundan da çıkabileceği gibi farkında olduğumuz ertelediğimiz veya üstüne düşmediğimiz bir sorun sonucu çok acılı bir semptom olarak da karşımıza çıkabilir. Sebepleri hakkında çok fazla komplike nedenleri olabileceği gibi çok kolay nedenleri de olabilir. Baş ağrısı psikolojik sebeplerden olabilir.

Örneğin bunlar günlük hayatta çok rastladığımız stres, çok düşünmek, rutin hayatımızın getirmiş olduğu hız kargaşa ve gereksiz yere kafamıza bir şeylerin takılması gibi sorunlar sayılabilir. Bunların yanında uykusuzluk, su tüketimi azlığı ya da fazla sıkılmış bir parfüm, sigara dumanı da neden olabilir. Baş ağrımızın nedenini bilmesek de baş ağrısını tetikleyecek durumlardan kaçınmak veya kendimizi korumak da bizlere düşer. Yaşamımızın mecburi sorunları sonucu gelen baş ağrıları için elbette ki farmakolojiye başvurulabilir. Doğal yönden güzel bir uyku, aromaterapi yağları yada bitkisel çaylar gibi doğal çözümler ise tercihe daha yatkın seçimler olması ile bizler için daha güvenli bir yol olabilir.  Sizlerle ise baş ağrısı çektiğimiz zaman baş ağrısından kurtulmak için yapabileceğimiz ya da kullanabileceğimiz çaylardan, yağlarından, bitkisel ürünlerden bahsedeceğim;
  • Öncelikle günde en az iki litre su tüketmemiz gerektiğini biliyoruz. Bol su tüketimi baş ağrısını hafifletebileceği bilinmektedir.
  • Ayrıca bilinmelidir ki yoğun kokular parfüm, egzoz, sigara gibi kokuların da baş ağrısını tetikleyicidir. Bu tür yoğun kokulardan uzak durmamız gerekir. Ayrıca temiz bir hava ciğerlerimiz için de çok faydalıdır.
  • Baş ağrımız için Türk kahvesi de tüketebiliriz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Türk kahvesinin orta miktarda tüketimi ve içerisine sıkılan limon ile ağrımızdan daha hızlı kurtuluruz.
  • Ve baş ağrımız için dingin bir yaşam, sakin ve huzur içinde kullanabileceğimiz bitkisel çaylara da değinmek gerekir. Hepimizin bildiği melisa, lavanta, anason, papatya gibi çayların tüketimi de baş ağrısını hafifletebilir. Özellikle stresli bir gün için oldukça yardımcı olabileceğini düşündüğümüz çaylardır.
  • Diğer bir nokta ise başa soğuk bir buz torbası ya da ıslak bezle yapabileceğimiz komprestir. Baş ağrısını geçirmede oldukça yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Baş ağrısındaki en önemli hususlardan biri şakaklarımızdaki ağrıdır. Boyuna, şakaklara hafif uygulanılan masaj baş ağrısı içinde oldukça etkilidir. Özellikle aromaterapide kullanılan yağlar ile şakaklara yapılan masajda baş ağrısını geçirmede kullanılabilir. Lavanta yağı migren gibi ağır baş ağrılarında çok yardımcıdır. Nane, badem, melisa ve gül gibi yağlarda sakinlik ve dinginlik için oldukça etkilidir.
  • Bu yağların kullanımı direk şakaklara, başa, boyun bölgesine ve saç diplerine uygulanabileceği gibi tencerede kaynattığımız suyun içerisine birkaç damla damlatıp buharını da soluyabiliriz. Bu tür kokuları arabada, evinizde, yastığınızda, mümkünse iş yerinizde bulundurmaya çalışmanızda oldukça yardımcı olabilir.
  • Son olarak güzel bir uyku bizler için çok önemlidir. Karanlık ve sessiz bir ortamdaki sakin ve dingin bir uyku baş ağrısı içinde iyi gelecektir.
Sağlığımız bizim için, ailemiz için, çevremiz için çok önemlidir. Bu yüzden kendinize değer verin. Bizler yaşadığımız hayatı zor ve yorucu bulsak da küçük dokunuşlarla kendimizi mutlu ve huzurlu hissedebiliriz. Sağlığınız için, yaşamınız için kolay ve doğal yöntemleri uygulamaktan kaçınmayın.
Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum