Çam Kozalağı Faydaları
Reklam
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Çam Kozalağı Faydaları

Sevgili okurlarım bu ay ki yazımda birçok faydası bulunan çam kozalağından bahsedeceğim;
Çam sakızı gibi çam kozalakları da bir doğa harikasıdır. Çam kozalakları ağaç türlerine göre çeşitlilik gösterirler. Çam kozalaklarının özellikleri hepsinde aynı olmamaktadır ve bu nedenle aşırı veya yanlış bir kullanımda zarar görmemek için dikkatli olmak gerekir. Polen ve ağaç türlerine karşı alerjiniz var ise çam kozalağını kullanmamanızı öneririm.
Akciğeri Temizler
Öksürük, balgam, nefes darlığı, bronşit gibi nefes almayı zorlaştıran faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Vücuda gerekli minerallerin eksikliği halinde ortaya çıkan akciğer rahatsızlıklarının giderilmesinde kozalak tüketimi oldukça etkilidir. Sigara, egzoz dumanı ve diğer zehirli gazların akciğerden temizlenmesinde de yardımcı olur. Kozalağı kullanmak için yeşil haldeki çam kozalaklarını kaynatıp ardından bir gün boyunca dinlendirmeniz ve suyuna bal ekleyip hazırlayacağınız kozalak çayını tükettiğiniz zaman boğazınızdaki mikroplar hızlı bir şekilde temizlenecektir.
Bağışıklığı Güçlendirir
İçeriğindeki kalsiyum ve protein sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı direncin artmasını sağlar. Solunum yoluyla bulaşan hastalıklara karşı vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Metabolizmanın düzenlenmesine de yardımcı olan kozalak sayesinde sindirim sistemi daha düzenli çalışır hale getir.
Diş ve Diş Eti Ağrılarını Hafifletir
Enfeksiyon sökme gücü bulunan kozalaklar, ağızdaki yaraların kapanmasına da yardımcı olur. Bunların yanı sıra diş köklerini güçlendirme etkisine sahiptir. Diş yüzeyindeki plaka ve tartarları temizleyerek dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar. Diş ve diş etleri sorunları için çam kozalağını sirke ile birlikte kaynatıp ağızda gargara yapmanız yeterli olacaktır.
Saç Sağlığını Destekler
Saçların güç kazanmasını ve parlaklığa kavuşmasını sağlar. Ciltteki hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Çam kozalaklarında bulunan pinen solunum kaynaklı sorunların tedavisinde kullanılır. Öksürme, bronşit, boğaz ağrıları, nefes darlığı gibi sorunları tedavi edicidir. Akciğeri temizler, nefes almada çekilen rahatsızlıkları giderir.
Bağışık Sistemini Güçlendirir
Öksürme, bronşit, boğaz ağrıları, nefes darlığı gibi sorunları tedavi edicidir. Ayrıca verem le mücadelede çok etkilidir.
Grip ve Nezleye İyi Gelir
Bugün birçok doktor ve uzman bilim insanları çam kozalağının işlenmesi, yağının çıkartılması ya da reçel yapılması ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca hastalık geçirmeyeceğini belirtmektedir. Kış aylarında size yardımcı olacak bir besindir ve yaz kış tüketilmesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Çam kozalağının sağlığınızı çok güzel bir şekilde koruyacağını düşünerek sizlerle bu ay ki yazımda paylaşmak istedim.
Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum