El yapımı sirkelerin faydaları
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

El yapımı sirkelerin faydaları

Sevgili okurlarım bu yazımda virüsten korunmak için doğal el yapımı sirkelerden bahsedeceğim;
Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için birebir bağışıklık sistemine faydalı olan sirkeler ve bu sirkelerin faydalarını anlatmak istiyorum sizlere.
Tamamen organik olan sirkelerin yaklaşık bir yıl fermantasyon yöntemi ile elde edilmesi gerekmektedir. Alıç, elma, enginar, nar, keçiboynuzu, üzüm ve gilaburu olmak üzere 7 çeşit doğal sirkemiz bulunuyor. Bu sirkelerin her birinin kendine has özellikleri var.
Alıç sirkesi kalp, damar, sinir sıkışması ve ritim bozukluklarında fayda sağlıyor. Elma sirkesi yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra zayıflama ve diyet uygulamalarında da kullanılıyor. Enginar sirkesi karaciğer hastalıkları ve kolesterol için fayda sağlarken, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında dezenfekte özelliği taşıyor.
Antioksidan, kan temizleme ile ishal kesmede oldukça fazla önerdiğimiz nar sirkesinin ise tansiyon ve kolesterol düşürücü özelliği bulunmaktadır, ayrıca menopoz dönemindeki ateş basmalarına da faydalıdır. Üzüm sirkesi genelde turşu yapımı için kullanılıyor fakat ayak ağrılarında da fayda sağlayan bir özellik taşıyor.
Gilaburu dediğimiz sirke ise idrar yolları enfeksiyonlarında oldukça etkili bir şifa kaynağı olurken, böbrek hastalıkları için de önerilen bir üründür. Taş düşürmede birebir faydası olan gilaburu, sağlık dostu bir sirkedir. Keçiboynuzu sirkesinin kan yapıcı özelliği olduğu kadar bağırsak sorunlarına da faydası vardır. Gün içerisindeki halsizlik yorgunluk gibi şikâyetlerin önüne geçmeye yardımcıdır.
Cildimiz Ve Saçlarımız İçin Faydalı Olan Sirkeler
Bahsettiğimiz sirkelerin cildimize de oldukça faydası vardır. Örneğin elma sirkesi doğal bir toniktir, ciltteki sivilceleri kurutmada ve iltihap oluşumunu önlemektedir. Beyazlatıcı ve gözenekleri küçültücü etkisi vardır.
Saçlarımız için elma sirkesi ve enginar birlikte kullanıldığında saç uzamasına yardımcıdır. İçerisindeki 2.9 pH oranı sayesinde saçın kısa süre içerisinde uzamasına yardımcıdır. Ultraviyole ışınlarından dolayı zarar gören saçları onarır. Sirkelerin içerisinde bulunan pektim potasyum, malik ve asetik asit sayesinde saç derisindeki kaşıntıya ve kepeğe neden olan zararlı bakterileri ve mantarları geçirir. Zeytinyağı ve elma sirkesi karışımı ile cilde masaj yapılabilir.
Şifa olsun dileklerimle.

YORUMLAR

  • 0 Yorum