Fermente Sirke
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Fermente Sirke

Eskiden her evde kadınlarımız küp küp sirkeler yaparlardı, turşularını onla kurar, evlerini silerlerdi, bulaşıklarını onla yıkarlardı. Hatırlarım annelerimiz saçlarımızı bile sirkeyle yıkarlardı. Eskiden şampuan yoktu, saç kremi yoktu, doğal sabunlarla yıkar en son durulama suyumuza sirke koyarlardı ki hem saçımız  parlak olurdu, kepek oluşmazdı, kolay taranırdı. Sirkeyle soslar yaparlardı o toprak küplere kurulan sirke bir sene kullanılırdı ya şimdi, hayat telaşı koşuşturma zamanın yetişememesinden mi yoksa tembellikten mi bilinmez ama evde sirke yapmak tarih oldu, kolayımıza gidip marketten aldığımız sirkelerle işimizi halleder olduk.

Peki marketten alınan sirkeyle ev yapımı kendi yaptığımız sirke arasında farklar neler biliyor muyuz? market sirkelerinin içerisine yapay asit katılarak ve koruyucu kimyasal katkılarla 24 saatte üretilen sirkelerin tatları hem daha keskin biraz da yakıcı diyebiliriz. Ağır kokuludur şeffaftır altında tortu oluşturmaz, ev yapımı sirke ise; fermantasyon süresi 2 - 3 aydır. Sirkenin oluşumu meyvenin içindeki şekerin bakteriler (yararlı bakterilerin) tarafından tüketilerek fermente olmasıdır. Bakteriler şekeri önce alkole daha sonra asidik aside dönüştürür, böylelikle hem probiyotik özellikli hem daha lezzetli ,doğal sirkeler yapılır. Doğal sirkeler hem bulanıktır hem de dipleri tortuludur.
Ev sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi vereyim ve hepimizin evinde olan malzemelerle bir kere doğal elma olmalı doğal derken büyümesi için hormon verilmeyen, kurtlanmasını engellemek için ilaçlanmayan elma demek istiyorum.
Elma sirkesi yapımı; 8 - 9 adet doğal elma, 2 litre temiz su, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tuz, çok az ekmek içi, biraz nohut temiz bir kaba konur üzeri tülbentle örtülür, ilk hafta her gün karıştırılır, sonraki haftalar haftada bir karıştırılır. Olgunlaşması için en az 2 ay beklenir, içinde küfe benzer bir yapı oluşur buna sirke anası denir diğer adıyla maya. Bu mayayı sakın atmayın diğer yaptığınız her sirke için bu maya kullanılır.
Hatırlıyorum ananem sirke yaptığında olduğunu anlamak için toprağa dökerdi, eğer toprakta köpürürse bu sirke olmuş derdi. Doğal sirke mide rahatsızlığı yapmaz.
Günümüzde artık her meyvenin sirkesi yapılmaktadır. Alıç, ceviz, vişne, armut, kayısı, üzüm, nar, sandoloz, enginar, sarımsak, limon ve birçokları kesinlikle ev yapımı sirke tüketmenizi tavsiye ederim. Kısaca faydalarından da bahsedecek olursak;
Alıç sirkesi; bağışıklığı güçlendirir, özellikle dolaşıma yardımcıdır, bu yüzden kalp rahatsızlıklarında kullanılır, yüksek tansiyonu düşürme etkisi vardır. Kolesterolü düşürür, beyin damar tıkanması gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.
Nar sirkesi; antioksidandır, doğal bir antibiyotiktir, kan şekerini dengelemede faydalıdır.
Sandolos sakız sirkesi; zayıflatma etkisi vardır, kilo kontrolünde kullanılır, iştah keser.
Enginar sirkesi; antioksidan içermesi sebebiyle kanser türünün yayılmasını önler, bağırsak florasını iyileştirir, yüksek miktarda folik asit içerir, günlük ihtiyacınız için kullanabilirsiniz. Karaciğer için detoks görevi yapar.
Kesinlikle herkesin kolayca yapabileceği bu sirkelerin faydaları ve çeşitleri saymakla bitmez. Herkese  sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum