Hazmı kolaylaştıran baharatlar
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Hazmı kolaylaştıran baharatlar

Sevgili okurlarım, bu yazımda özellikle yemekten sonra midenin rahat çalışmasını sağlayan ve hazmı kolaylaştıran baharatlardan ve mide ağrılarına nelerin iyi geldiğinden bahsedeceğim sizlere.
Öncelikle nar çiçeği (hibiskus) faydalarıyla başlamak istiyorum;

Nar Çiçeği: Metabolizmayı destekleyerek çalıştıran ve sindirim sistemi için faydalı olan nar çiçeğinin diyet beslenmesinde ve tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır. Çok iyi bir ödem atıcıdır. C vitamini açısından zengin olan narçiçeği çayı ile vücut direncini her zaman güçlü tutabilirsiniz. Hücre yenileyici özelliği ile dikkat çeken nar çiçeği, yara oluşumunu engelleyerek yaraların çabuk iyileşmesine etkili olur.
Karanfilin faydaları: Vücudun direncini arttırır ve enerjik hissetmenize yardımcı olur, mide bulantılarına ve mide hazımsızlıklarına çok iyi gelir, doğal bir ağrı kesicidir. Zamansız tutan baş ağrılarını ve sinüzitten kaynaklanan ağrıları keser. Dikkat toplamayı kolaylaştırır ve zihin açıklığı verir.
Zencefilin faydaları: Mide bulantısını hafifletir, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir, sindirim sistemine faydalıdır ve aşırı gaz birikimini önler. Astımı hafifletir, kilo vermenize ve karaciğerinizi korumaya yardımcıdır.
Havlıcan faydaları: Sinir sistemini etkileyerek baş ağrısı ve baş dönmesini hafifletir. Mide ağrısına, romatizma ve kulunca iyi gelir, ağız kokusunu giderir, tükürük salgısını fazlalaştırır. Süt ile beraber içildiğinde testosteron hormonunu düzenler, Mide için koruyucu ve ağrı kesici etkisi vardır. Hafızayı kuvvetlendirir unutkanlığı giderir.
Hurma Özü faydaları: Kansızlığa iyi gelir Vücuttaki demir eksikliğini gidererek kan yapar. Vücuttaki halsizliği yorgunluğu giderir. Sindirim sistemini rahatlatır balgam söktürür öksürüğü keser Özellikle ramazan ayında çok iyi enerji vermeye yardımcı olur. Ve tatlılarda vs şeker yerine koyulabilir.
Kakulenin faydaları: Kakule, gaz giderici özelliklere sahiptir. Bu sayede sindirim sürecine yardımcı olur. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde de oldukça etkili olan kakule, mide asitlerini düzenler. Kakule içinde bol miktarda A vitamini barındırır ve A vitamini güçlü bir hafıza için en iyi vitaminler arasında yer alır. Kakule, astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur. Akciğerlerin içindeki kan dolaşımını artırır.
Muskatın faydaları: Ağız kokusuna çözüm sağlar. Diş eti rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olacağından diş macununa ekleyerek kullanılabilirsiniz. Sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur, mide ağrısı veya mide krampı gibi problemlerin önüne geçer. Antioksidan özelliği sayesinde böbrek ve karaciğerin temizlenmesini sağlayarak bu organların işlevini artırır, sinir sistemine iyi gelir, ayrıca sakinleştirici özelliği vardır.
Sevgili okurlarım, Ramazan ayı sonunda mide ve gaz problemleri sıklıkla oluyor ve bu önerilerimle bayrama girdiğimizde vücuttaki fazla şeker alımının yan etkilerini yok ederek mide ve gaz problemlerini çözecektir.
Önerilerimi dikkate almanız dileğiyle İYİ BAYRAMLAR.

YORUMLAR

  • 0 Yorum