Kan gruplarına göre beslenme
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Kan gruplarına göre beslenme

Sevgili okurlarım, bu ay ki yazımda sizlere kan gruplarına göre beslenmeden bahsetmek istiyorum;
0, A, B ve AB kan grubuna sahip insanların farklı şekillerde beslenmesi gerektiğini düşündüğüm için hazırladığım bu beslenme programı genel olarak hangi besin gruplarının kan gruplarına göre sağlıklı olup olmayacağı yönünde oluşturuluyor. Tükettiğimiz besinler kan gruplarına göre farklı etkiler gösterebiliyor ve bazı kan gruplarında çökelti oluştururken bazı kan gruplarında kanı daha yapışkan hale getirebiliyor. Bu nedenle kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin kan gruplarına göre beslenmesini tavsiye ediyorum.
Kan grubu 0 olanların dana ve kuzu eti gibi besinleri tüketmesini tavsiye ediyorum. 0 kan grubuna sahip kişilerin sindirim sistemleri kırmızı et tüketilmesi konusunda uygundur. Bu gruba mensup olanların deniz ürünleri ve proteinli besinler tüketip karbonhidrattan uzak durmalarını tavsiye ederim. Son olarak keten tohumu yağı, nane çayı, zencefil çayı, ginseng çayı ve yeşilçay tüketmelerini de öneriyorum.
A kan grubuna sahip kişilerin ise bağışıklık sistemi diğer kan gruplarına göre zayıf olduğu için meyve ve sebze tüketmeleri sağlık açısından önem arz etmektedir. Meyve ve sebzeye ek olarak pekmez çeşitleri, propolis, papatya çayı, yasemin çayı, yeşilçay, kekik çayı ve biberiye çayı tüketmeleri de uygun olacaktır.
B kan grubuna sahip olanlar için de süt ve süt ürünleri ile kırmızı et tüketmelerini tavsiye ediyorum. Bu gurup için yumurta ve ceviz de en etkili besindir. Havuç, maydanoz gibi sebzelerin, karpuz, erik, muz gibi meyvelerin de tüketilmesini gerekenlerin arasına dahil edebiliriz. Ve tabi ki bitkisel olarak da adaçayı, anason, nane tüketilmelidir.
Son kan grubumuz olan AB kan grubunun tüketilmesi gerekenler arasında levrek gibi balıklar yer alıyor. Süt ve süt ürünleri ihmal edilmemelidir. AB kan grubunun tüketmesini tavsiye etmediğim besinler arasında kırmızı et, tavuk eti, börülce ve katı yağlar yer alıyor. Bitkisel olarak da ceviz yağı, kızılcık çayı, nane çayı, ısırgan, kuşburnu, yeşilçay, ginseng çayı kullanılmasını tavsiye ediyorum.
Önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederim. Sağlıcakla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum