Kaparinin mucizevi faydaları
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Kaparinin mucizevi faydaları

Bu yazımda birçoğumuzun duymadığı ya da duyup ta faydasını bilmediğimiz kapari bitkisinden ve faydalarından bahsetmeye çalışacağım. tam bir şifa deposudur.
Doğal ortamda yetişen çalımsı bir bitki olan kapari, ılıman iklimde yetişir. Kapari ülkemizden yurt dışına ihraç ettiğimiz bir bitkidir. Boyu kısa bir yer bitkisi olan kapari, ortalama olarak 150 – 200 yıl kadar yaşayabilir. Yaprakları dalları ve kökleri, boya ve kozmetik amaçlarla kullanılan kaparinin dal uçları, tomurcukları ve meyveleri gıda sektöründe kullanılır.
Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce Seyahatnamesinde ‘Gebre’ olarak geçen ve ‘çok faydalı’ bitki dediği Kapari bitkisi halk arasında gebre otu olarak da biliniyor. Başta ABD, Danimarka ve Brezilya olmak üzere pek çok ülkenin mutfaklarında yer bulan kapari ülkemizde ise pek tüketilmiyor.
Dünya genelinde kapari en çok tomurcukları ve meyveleri tuzlu suyla ve daha sonra sirke de bekletilip salamura olarak kullanılmaktadır. Bu salamura şekli genelde et yemeklerinin ve tavuk yemeklerinin yanında pişirilerek servis yapılmaktadır fakat bu tarif de bizim ülkemizde pek bilinmediği için genelde kullanılmaz.
Faydalarından bahsetmem gerekirse; A ve E vitamini bakımından zengindir, bu da cilt ve saç için çok faydalıdır. Lif oranı yüksek olan kapari, bundan dolayı bağırsak problemleri ve hemoroit için çok faydalıdır. Trombosit sayısını artıran kapari kanser hastalarında kullanılır, karaciğer yağlanmasında şifa yönünden etkisi görülmüştür. Özellikle MS hastalarında kullanılan kapari sayesinde iyileşme yönünden olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir. Kapari ayrıca ağrı kesici ve romatizmal ağrılarda kullanılır. Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve kemik ve diş gelişimine katkı sağlar, gelişimlerini desteklerken aynı zamanda daha güçlü olmalarına da destek olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan ciddi rahatsızlıkların riskini azaltmada vücuda destek olur. Kan bozukluklarında ve gut tedavisinde etkili olduğu gözlemlenen kapari oldukça şifalı bir bitkidir.
Herkese mutlu, sağlıklı günler diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum