Karın ağrısı için tüketilebilecek bitkisel ürünler
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Karın ağrısı için tüketilebilecek bitkisel ürünler

Hepimiz yaşamış olduğu karın ağrısı yaşam kalitemizi düşüren bir rahatsızlıktır. Karın ağrısının çeşitli nedenleri olabilir.
Üşütmek, gaz sancısı çekmek, mide krampları, sindirim sorunları gibi çeşitli sorunlar sonucunda ortaya çıkabilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise karın ağrısı daha ciddi ve büyük sorunlar sonucu da ortaya çıkabilir. Bunlar gıda zehirlenmeleri gibi ya da mide kanaması, çeşitli mide ve bağırsak sorunları ya da apandisit sorunları olabilir.  

Karın ağrınız çok sancılı ve sürekli devam ediyorsa bir doktora veya uzmana danışmanızı öneririz. Karın ağrısı ihmale gelmeyecek kadar önemli ağrılardandır. Başka önemli bir hastalığında mideye, apandisite, bağırsaklara yansıması olabilir, bundan dolayı karın ağrısına dikkat etmek gerekir. Mevsim geçişlerinde ya da sindirimi zor yiyeceklerde, gazlı besinlerin tüketiminde, beslenme alışkanlıklarınız değiştiğinde, çeşitli psikolojik nedenler sonucunda psikosomatik bir ağrıda yaşıyor olabilirisiniz. Bu gibi hususlarda tüketebileceğimiz, dikkat edebileceğimiz noktalara değineceğim;
  • Karın ağrılarımızın nedenlerinden olan mevsim geçişlerinde ise genelde midedeki gaz sıkışmaları ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda bitkisel çaylardan meyan kökü, beyaz söğüt, ebegümeci, melisa, papatya gibi çayların tüketimi mideyi rahatlatmak için oldukça faydalı olduğu söylenmektedir.
  • Mide ağrılarımız için, zencefil, nane, fesleğen, gibi besinlerin kaynatılıp tüketilmesi veya çaylarının alınıp tüketilmesi bizler için çok yararlı olduğu bilinmektedir.
 
  • Yiyeceklerin sindiriminde yardımcı olabilecek çeşitli bitkisel ürünlerde karın ağrısında bizlere yardımcı olabilir. Bunlardan biri kekiktir. Kekik çayını direk aktarımızdan alıp kullanabileceğimiz gibi toz halini alıp yemeklerde de kullanabiliriz. Bir diğer ürün ise tarhundur. Yemeklerden sonra bir bardak suyla tüketimi yararlı olabileceği bilinmektedir.
  • Karın ağrılarımız için kullanabileceğimiz doğal ürünlerden biride ejder meyvesidir. Ejder meyvesinin mide asidini azalttığı bilinmektedir.
  • Karın ağrımızı hafifletebilecek yemeklerde kullanabileceğimiz çeşitli baharatlar olduğunu da söyleyebiliriz. Bunlar zerdeçal, tarçın, nane, biberiye, yenibaharı sayabiliriz.
  • Bağırsak sorunlarımız için ise çeşitli doğal probiyotiklerin tüketilmesi de oldukça yararlıdır. Bunlara sarımsak, kefir ve yoğurdu örnek verebiliriz. Fesleğen tüketimi limon otu çayının tüketiminin bağırsakları desteklediği bilinmektedir.
  • Beslenme alışkanlıklarımız değişmesine, düzenli ve dengeli beslemeye, bol su tüketmeye dikkat edelim. Bunlarda vücudumuz sindirimi ve bağışıklı için önemli hususlar olduğu söylenebilir.  Çeşitli vitaminler içeren meyve ve sebzeyi tüketmeyi de unutmamak lazım.
  • Psikosomatik bir karın ağrısı da yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi hususlarda iyi bir uyku, sakin ve huzurlu bir yaşam önemlidir. Bu gibi durumlarda da bir Psikologla görüşmek bizim için çok yardımcı olacaktır.
Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum