Kendir Yağı (Kenevir Yağı)
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Kendir Yağı (Kenevir Yağı)

Son yıllarda araştırmalar sonucu kenevir yağının bazı kanser türleri üzerinde olumlu etkisi gözlemlenmiştir. Bunun üzerine bu konu üzerinde kendimce bazı araştırmalar yaptım ve bu ay ki yazımda kenevir yağının faydalarını, yağın nasıl çıkarıldığını, bitkinin hangi kısmının ne amaçla kullanıldığını sizlere anlatacağım;

Esrar, haşhaş ve marihuana gibi bitkinin kullanılan kısmına göre verilen isimleri vardır. Dişi bitkisinin yaprak kısımlarından alınan reçineyle esrar üretimi yapılır ve bu nedenle yasal olarak kontrollü izinli üretim yapılmaktadır. Kenevir sapından lif elde edilmektedir ve bu lifler pamuk ve keten lifinden daha sağlam olup, halat, torba, çuval, ağ, çanta gibi eşyaların yapımında kullanılmaktadır.

Tohumları şekerle kavrulduğunda çerez olarak tüketilebilmektedir ve çok iyi bir kuş yemidir. Tohumundan çıkarılan yağ, vernik, Arap sabunu yapımı, yağlı boya ve cila imalatında da kullanılmaktadır.

Şimdi gelelim bizim için önemli olan tıbbi kullanım alanlarına, kenevir tarlasının 1 dönümünün ürettiği oksijen miktarının 25 - 26 dönüm ormanın ürettiği oksijen miktarından fazla olduğu araştırılmıştır. Tıbbi amaçla kullanılan kısmı tohumudur, bu tohumdan çıkan yağ kansere karşı koruma sağladığı, beyin kanseri, meme kanseri ve akciğer kanserinde olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Özellikle Osmanlı zamanında da ağrı kesici tentürlerin içerisine konulduğu bilinmektedir. Romatoid artrit, eklem ağrıları gibi ağrılarda ağrıkesici olarak kullanılabilmektedir. İçeriğinde bulunan omega 3, omega 6 sayesinde mükemmel bir kalp damar koruyucudur. Hormon dengesi için de faydası bulunan bu yağ, özellikle menopoz döneminde hormonları dengelemede yarar sağlar. Kanser tedavisi görürken kilo kaybı ve iştahsızlıkta da fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Cilt sağlığında da faydası vardır, cildi nemlendirerek pul pul dökülmeleri giderir, kozmetik sanayinde kullanılan bu yağ özellikle sabun ve dudak balsamlarına konulmaktadır. Cildin esnekliğini, elastikiyetini artırır, sedef hastalığı, egzama gibi rahatsızlıklarda o bölgelere sürülerek kullanılmaktadır. Kenevir yağının içilerek de kullanıldığını söyleyebilirim. Günlük 1 tatlı kaşığı kafi gelir, fazla kullanımda yan etkileri görülebilir ve güvendiğiniz yerlerden ve firmalardan kullanmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum