Köpekbalığı Karaciğer Yağı (Squalene)
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Köpekbalığı Karaciğer Yağı (Squalene)

13 Mayıs 2018 - 19:57

Köpekbalığı denince biraz ürkütücü gelse de faydalarını bilsek sanırım korkudan çok hayranlık duyardık. Son zamanlarda daha çok duyulmaya başlamasının sebebi hastalıkların bu kadar çoğalması ve bununla ilgili araştırmalarında çoğalmasıdır.

Derin ve soğuk denizlerde yaşayan köpekbalıklarının karaciğerinden süzülerek elde edilen karaciğer yağı birçok hastalık için kullanılmaktadır. 400 yıldır mutasyona uğramamış köpekbalıkları; yorulmazlar, uyumazlar, sürekli hareket halindedirler, hastalanmazlar ve yapılan araştırmalarda kansere yakalanmayan tek canlı olduğu bildirilmiştir. Soğuk denizlerin çok derinlerinde ve çok az oksijenle yaşarlar ve bu balıkların ağırlığının yüzde 25 - 30'u karaciğer ağırlığıdır. Karaciğerlerinde bol miktarda squalene maddesi bulunmaktadır. Bütün köpekbalıklarında aynı oranda bu yağ bulunmaz ve en fazla  'Aİ' diye bilinen balıklarda daha yoğun oranda bulunmaktadır. Bence hasta olsak da olmasak da gıda takviyesi adı altında satılan squalene'ı kullanmalıyız.

Squalen'in faydalarından bahsetmemiz gerekirse; kandaki alyuvar ve akyuvar miktarının yükselmesinde etkilidir. Kan yapıcı özelliğiyle egzama ve sedef rahatsızlıklarında koruyucu özelliği yüksektir. Romatizmal ağrıları gidermede etkilidir, tümörlerin  büyümelerini ve çoğalmalarını engellemede ve baskı altına almada yardımcı olur. Şeker hastalıklarında ve özellikle göğüs  kanserinde tümörlerin ilerleyişini durdurmada etkisi gözlemlenmiştir. Soğuk algınlığında, alerjik astım tedavisinde kullanılmaktadır. Kemoterapi ve radyasyon tedavisinden sonra lökositlerdeki zararı azaltır, saç dökülmesinde şampuana karıştırarak kullanılabilmektedir. Ayrıca cildin kırışmasını engelleyerek gençleşmesine de yardımcı olur.

Türkiye'de ne zaman yaygınlaşır bilmiyorum fakat gönülden istiyorum ki bu gıda takviyesi  herkes tarafından bilinsin ve kemoterapi tedavilerinin yanında tüm hastalara önerilsin. Özellikle kemik iliği hastalıkları ve beyaz kan hücreleriyle alakalı tüm hastalıklarda kullanılsın ve hastanelerde yaygınlaştırılsın.

Herkese sağlıklı mutlu günler diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum