Niaouli (Nioli )Yağı Faydaları
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Niaouli (Nioli )Yağı Faydaları

Sevgili okurlarım bu ay ki yazımda sizlere niaouli yağının faydalarından bahsetmek istiyorum;
Nioli olarak da bilinen niaouli öz yağı, çay ağacı özünün oldukça yakın bir akrabasıdır. Tariflerimizde niaouli öz yağını, çay ağacı özü yerine bir alternatif olarak da önermekteyiz.
Bileşenleri nedeniyle daha çok akne ile savaşmak için kullanılan bir yağdır. Etkili antibakteriyel ve akneye eğilimli ciltleri tedavi edici özellikleriyle ünlüdür. Yapraklardan distile edilen uçucu yağ, enerjetik olarak saflaştırıcı etkidedir. Zihinsel çöküş ve hissizlik durumlarında etkindir. Klinik aromaterapide akne, uçuk, zona vakalarında kullanımı vardır.
Balgam söktürücü etkisinden de yararlanılır. Zihinsel uyanıklığı destekler. Antienflamatuar, analjezik, antimikrobiyal etkinliktedir. Solunum sistemi hastalıklarına uygun dozlamalarda olumlu katkı sağlar.
Hoş kokusuyla banyo ve masajla uygulandığında cildin nem dengesinin sağlanmasına, rahatlamasına ve canlanmasına yardımcı olur. Dekonjestan etkisi (Burun tıkanıklığı ve nazal yol açıcı)'nin yanısıra ağrı için alın bölgesine masaj yapılarak da uygulanmaktadır.
Niaouli yağı aynı zamanda tazelik verici, dengeleyicidir de. Ruhi yönden meydana gelen tıkanıklıkların açılmasında harmonize edici özelliğe sahiptir. Balgam söktürücü, ateş düşürücü özelliği ve çocukların soğuk algınlığı problemlerinde diğer kuvvetli yağlara göre daha yumuşak oluşu da yağımızın tercih edilme özelliğini artırmaktadır. Niaouli yağı ayrıca bağışıklık sisteminin düzelmesini sağlayan en güzel yağlardan da biridir.
Bir ömür boyu sağlıcakla kalmanızı temenni eder, tüm okurlarımın Ramazan Bayramını kutlarım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum