Squalene (Köpek balığı karaciğeri) faydaları
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Squalene (Köpek balığı karaciğeri) faydaları

Squalene köpek balığı karaciğer yağından bahsetmek isterim bu ay ki yazımda.
Daha önce birkaç kez yazılarımda bahsetmeme rağmen köpek balığı karaciğer yağının önemini sizlere tekrar anlatmak istedim bunun sebebi de bu ürünün yeterince bilinmemesi yada belki önemsenmemesidir.
Sqalene aslında hem köpek balığında hem de zeytinyağında yüksek oranda bulunan bir bileşiktir.
Yapılan araştırmalarda köpek balıklarının kansere yakalanmama sebebinin bu bileşenin olduğu düşünülmüştür. Köpek balığının karaciğeri yüzde 40 oranında sqalene içermektedir.

Sqalene, 1906 yılında Dr. Mitsumaru Tsujimotonun köpekbalıklarının karaciğerinde bulunan yağın içerikleri üzerinde yaptığı araştırmalar sırasında bulunmuştur.
Köpek balıkları deniz seviyesinin beş yüz ila bin metre altında hiçbir canlının yaşamadığı derinlikte, hiç ışık almayan açık denizlerde 400 milyon yıldır hiç değişiklik geçirmeden yaşarlar. Yorulmazlar ve sürekli hareket  halindedirler. Uyumazlar ve en önemlisi hastalanmazlar.  Derin denizde karaciğerlerindeki sqalene sayesinde yaşarlar. Karaciğerleri kendi  ağırlığının yüzde 25'i kadardır ve karaciğerlerinin yüzde 90' squalene içerir.

Gelelim bizim için önemli olan kısmına ve faydalarına; köpek balığı karaciğeri bağışıklık sistemini güçlü tutar. Beyaz kan hücrelerinde faydası gözlemlenmiştir, lösemi tedavisinde kullanılabilir, kanser tedavisi sırasında radyasyondan korunmak için kullanılabilir. Meme kanseri tümöründe tatbik edilir, kan yapıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığı, grip, alerjik astımda kullanılması önerilir. Ayrıca sedef hastalığı, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında da etkileri kaçınılmazdır. Romatizmal rahatsızlıklarda, özellikle iltihaplı romatizmada faydası olmaktadır. Cilt ve saç sağlığı için bu yağ kullanılabilmektedir.
Hastalanmayı beklemeyip günlük bir doz alınmalı ki adeta koruyucu bir kalkan gibi sürekli bağışıklığımızı güçlü tutsun ve bizleri her türlü hastalıktan korusun.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum