Taraxacum (Karahindiba)
Ahmet EFENDİ

Ahmet EFENDİ

Sağlıcakla

Taraxacum (Karahindiba)

Nisan mayıs aylarında parklarda bahçelerde sıkça rastladığımız, belki üzerine basıp geçtiğimiz sarı çiçekli bitkinin faydalarını bilsek bakmaya kıyamayız sanırım. Hepimizin çocukken üflediğimiz zaman havaya tohumları tüy şeklinde dağılan, dağılırken çok sevindiğimiz bitkinin adı karahindibadır.
Çok hafif rüzgarda bile tohumları her yere saçıldığı için özel bir ilgi beklemeyen karahindiba halk arasında, güneyik, acıgünek, çıtlık, arslandişi gibi isimlerle bilinir. Bu bitkinin yapraklarıyla ve köküyle yapılan çayın birçok faydası bulunmaktadır. Ayriyeten kurutulmadan yapraklarıyla çok lezzetli salatalar yapılır.

Faydalarını sayacak olursak; özellikle karaciğer hastalıklarında çok etkili olan bitki içerdiği vitaminler sayesinde karaciğerin yenilenmesini sağlar, bundan dolayı karaciğerden kaynaklanan cilt rahatsızlıklarında da etkilidir. Ayrıca, bilim adamlarının araştırmalarına göre antioksidan özelliğinden dolayı bazı kimyasalların verdiği zararları vücuttan atmakta da faydalıdır. Yaprağında bulunan potasyum sayesinde kalp sağlığında da bazı faydaları gözlemlenmiştir. Kalp kasını güçlendirdiği, aynı zamanda vücutta biriken fazla tuzu atmasından dolayı da kalp sağlığı için faydalıdır diyebiliriz.
Sindirim sistemi bozuklukları, hazmı kolaylaştırma, bağırsak parazitini temizleme, özellikle ürik asit fazlalığında, kronik yorgunlukta, diüritik özelliğinden dolayı idrar atımını kolaylaştırır, özellikle bayanlarda olan bacak şişleri ve ödem tutumunu engellediği görülmüştür. İçerdiği K vitamini sayesinde, kemik ve diş problemlerinde kemiği ve diş sağlığını korur. Özellikle kilo veriminde kesinlikle kullanılmasını öneririm. Çoğu insanın yaptığı yanlış diyetler yüzünden karaciğer deformasyonu oluşmaktadır. Kilo verimi sırasında kullanılan karahindiba, karaciğeri destekleyeceği için kilo verimini kolaylaştıracaktır ve bazı dönemlerde 'kilo vermem durdu' dediğinizde karahindibayı kesinlikle kullanmalısınız, kullandığınızda daha kolay kilo verdiğinizi göreceksiniz.
Kullanım şekli olarak yaprak ve köklerini öneririm. Hamile bayanlara kesinlikle önermem  çünkü her şeyde olduğu gibi bitkilerde de doz aşımı bazı sıkıntılara sebep olabilmektedir. Özellikle diüritik ilaçlarla ve kalp ilaçlarıyla beraber kullanımına dikkat edilmelidir.
Herkese sağlık bolluk ve bereket diliyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum