Ayşe Sözeri

Ayşe Sözeri

Profesyonel Koç (Eğitmen)

Ben Egosu

21 Mart 2018 - 22:51

Merhaba Sevgili Okurlarım,

‘’ Her insanda EGO vardır. Ancak önemli olan onu dengede tutabilmektir. Ben egosu sizi yorduğu gibi karşıdaki kişiyi de sizden uzaklaştırır.        Ayşe SÖZERİ ‘’

Hepimizin içinde hissettiği birtakım duygularımız vardır. Önemli olan bu duygularımızı gerçekten dengede tutabiliyor muyuz? Mutluluğumuz ve huzurumuz için yaşamımızda denge olması gerekendir. Tabii ki bu yazımda asıl konumuz ego ve ne demektir? Latince bir kelimedir ve ben, bencillik, egoizm demektir. Ego, yaşamımız içerisinde bazı kişilerde gözlemlediğimiz ‘’ben’’ kelimesi ile başlayan ve ben basit biri değilim, beni küçümsemeyin psikolojisiyle hareket eden bir duygudur. Biliyoruz ki; ego kendini üstün görmektir. Örneğin bir kişi, sürekli kendini övme çabası içerisine giriyorsa, ben yapıyorum, ben yapmasam bu iş böyle yürümezdi gibi birtakım düşünceler içerisinde yüzüyorsa, davranış olarak egoyu temsil ediyor demektir. Egolu insanlar dünyanın sadece kendi etrafında dönmesini isterler. Oysaki, her insan kendisi için bir değerdir ve eşittir. Bu şekilde baktığımızda, kendimize olan saygımızı da göz önünde bulundurmuş oluruz.

Bazı insanlar egoist olduklarının farkında değildirler, bazıları ise nasıl aşabileceklerine dair bir çaba içerisine girerler. Önemli olan egoyu ne kadar en aza indirebilmektir. Farkında mısınız? Egolu insanların çevresi oldukça azdır. Bunun sebebi, sürekli kendilerinden, kendi yaptıklarından bahsetmeleridir ve karşıdaki kişiyi dinlememelerinden dolayı, aşağılanmaya maruz bırakmış bir şekilde kendilerinden uzaklaştırmalarıdır. Çünkü karşıdaki kişi sıkılmıştır ve değer verildiğini hiçbir şekilde hissedememiştir. Toplumumuzda birçok örneklerini gördüğümüz bu tarz olaylar zaman içerisinde yaşanabilmektedir. Şöyle de bir durum vardır. Bazı insanlar egolarını sürekli yüksek seviyede tutmak istedikleri için, rahatsızlık yaşayabilirler. Bir şekilde bu duygularını tatmin etme çabası içerisine girmeye çalışırlar.

‘’ Ne kadar çok bilgi o kadar az EGO,  Ne kadar az bilgi o kadar çok EGO.      A. EINSTEIN ‘’

Egoist insanlar, gururlu, öfkeli, kibirli ve kin tutabilirler. Sadece ben merkezlidirler ve kendisinden başka kimseyi görmez. Her şey çıkarı üzerine kurulmuştur. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek, karşısındaki kişiden her zaman kendini üstün olarak görmüştür. Dolayısıyla bu şekilde kendi egosunu tatmin etmektedir. Şöyle de bir durum vardır ki; egoist insanlar bu davranış biçimiyle yalnızlığa mahkum olurlar ve toplumdan da uzak kalırlar.  Sizlerle bir hikaye paylaşmak istiyorum; Bir keresinde Japon ordusunun bir bölümü kendilerini zorlu bir savaşın içinde bulurlar ve rütbeli askerler komuta merkezini ünlü Japon Zen ustası Gasan’ın tapınağına taşımaya karar verirler. Gasan aşçısına “Askerlere de bizim yediğimiz mütevazı yemeklerden götür” diye buyurur. Gittikleri yerde el üstünde tutulmaya alışmış olan ordu mensupları bu işe içerler. İçlerinden biri Gasan’a giderek “Sen bizim kim olduğumuzu sanıyorsun? Biz ülkesi için canını feda eden askerleriz. Neden bize hakettiğimiz özeni göstermiyorsun?” der. Gasan sert bir şekilde söze girişir: “Peki ya sen bizim ne olduğumuzu sanıyorsun? Bizler de yaşayan tüm varlıkları kurtarmak için mücadele eden insanlığın askerleriyiz.”

Egoyu tamamen ortadan kaldırmak biraz zor olabilir ancak minimuma indirmek için çaba sarf edilebilir. ‘’ben’’ kelimesi yerine ‘’sen’’ kelimesini kullanarak insanların sizden farklı olmadığını göz önünde bulundurarak ona göre davranış biçimi sergilenmelidir.

Sevgilerimle.!

YORUMLAR

  • 0 Yorum