Hemoroid (Basur) Tedavisinde Uygulanacak Doğal Yöntemler
Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hülya Tuğyan ÖZSÜMEN

Hemoroid (Basur) Tedavisinde Uygulanacak Doğal Yöntemler

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. İç ve dış hemoroid olarak 2 ye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplere bağlı olarak, anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına çıkabilir. Dış hemoroidler makatın dış çeperindeki derinin hemen alt tarafındadır. Anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş kan duvarları bazen gerilerek daha da şişerek tahriş olurlar. Bu duruma halk arsında basur ya da mayasıl denir. Dış hemoroidlerde konumundan dolayı daha fazla ağrı algılayan sinirler mevcut olduğu için, ağrı, kanama şişlik, kaşıntı sorunları ortaya çıkar. Bazı hemoroid vakalarında oluşan kan pıhtısı nedeniyle, hemoroid, mor veya mavi bir renk alabilir. Buna tromboz denir. Bu durum sonucu kaşıntı, ağrı, ve kanama ortaya çıkabilir. Pıhtı çözüldüğünde geriye bir kısım deri parçası kalabilir, bu parça irrite olabilir.

basur.jpgHemoroid sık görülen bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Dolayısıyla hareketli yaşam, devamlı spor yapmak kan dolaşımını düzene sokacağı için, dolaşım bozukluğunun neden olduğu kalp, damar, kan hastalıklarında, inme (felç), hiper tansiyon, kalp yetmezliği taşikardi ve kardiyak ritim bozukluğu hastalıkları, şok, damar iltihabı varis (toplardamar genişlemesi), kansızlık, lösemi, damar sertliği, kol ve bacaklarda meydana gelen atardamar iltihaplanması (Buerger) da çok faydalı olmaktadır.

Peki, hemoroid hastalığını destekleyen bitkisel kürler nelerdir?

1) Safran, besbase, mirha, demirdikeni, kuşburnu, centiyane kökü, tarçın, kakule, sinameki yaprağı, ceduvar içeren bitkiyi 3 ay boyunca düzenli içmek, hem kan dolaşımınızı düzene sokacak, bağışıklığınızı arttıracak, vücuttaki kötü hücreleri temizleyip, elma sirkesinde fermantasyona uğrayan bu bitkiler size sağlık ve dinçlik verecektir.

ayni-sefa.jpg2) Ayrık otu karışımlı macun

3)Ayrık otu karışımlı çay

4) Basur olan bölgeyi katkısız ardıç katranı sabunu ile yıkayıp kurulamak

5) Aynı sefa ve yasemin özlü katkısız aynı sefa bitkisinin tamamı kullanılarak elde edilen sarı bitkisel kremle basurlu bölgeye sürmek ve bağırsakların boşalmasından sonra ruj kadar aynı sefa kremini makata sokmak, hem kaşıntıyı alacak, o bölgedeki bozulan damarları toplayacak, iritasyonu önleyip ağrıyı keserek sizi rahatlatacaktır.

34370.jpgHer sabah aç karnına içilen 3 su bardağı ılık su (içine biraz limon damlatılırsa alkali ortam oluşturulur)  20 dakika sonra yapılan kahvaltı.

Eğer aile bireylerinde geçmişte hemoroid görüldüyse, hemoroid olma olasılığı artar. Bunun yanısıra alt rektum bölgesinde fazla kan basınç akışını etkileyerek oradaki damarları şişirebilir. Bu durum tuvalet yaparken, ağır bir cismi kaldırmaya çalışırken, zorlanma sonucu, obezite nedeniyle, vücudun ekstra ağırlık taşıması, hamilelikte büyüyen fetüsün uterus damarlarına bastırması, sürekli posasız yiyecek tüketenlerde, düşük lif almaları sonucu, egzersiz yeterince yapılmıyorsa ortaya çıkabilir. Çok uzun süre aynı pozisyonda ayakta duran ya da aynı pozisyonda oturan kişilerde risk altındadır. Uzun süre boyunca geçmeyen ishal ve kabızlık hemoroid risk faktörlerini arttırmaktadır. Öksürme, hapşırma ve kusma, mevcut olan hemoroid durumunu daha da kötüleştirebilir. Kahvaltıda bir miktar yeşillik tüketilmesi ve akabinde dışarı çıkılması, günde 3 bardak su içilmesi ve günde 3 defa aç karnına 3’er damla çörek otu yağı ve aç karnına içilen sarı kantaron yağı da damarların düzelmesini ve hemoroidin geçmesini sağlar.

Bu tedavi metodu en fazla 1 ay içinde tüm hemoroid sorunlarından kurtulmasına yardımcı olacaktır. Sağlıkla kalınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum