Bilgi üreten ülke olmalıyız
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Bilgi üreten ülke olmalıyız

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Bildiğiniz üzere bilgi hepimiz için bir ihtiyaç, özellikle teknolojinin sürekli kendini yenilediği, ilerlediği günümüzde bilginin önemi de gün geçtikçe artıyor, hayatımızı devam ettirmemize ve en önemlisi de toplumları, ülkeleri ayakta tutmamıza yardımcı oluyor.

Günümüzde bilgiye sahip olan ve onu zamanında ve etkili bir kullanımla stratejik hale getirenler, amaçlarına ulaşmada daha avantajlı konuma gelmektedir. Bilginin gerçek sermaye ve zenginlik yaratan başlıca kaynak haline geldiği, ancak amaç değil araç olduğu ve toplumsal yaşamın her aşamasını aydınlatan, yönlendiren başlıca güç olduğu yaşam ve düşünce biçimi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilgi toplumu haline gelen ülkelerde bilgi, giderek hammaddenin, emeğin ve diğer kaynakların yerini alıyor. Ülkeler içerisinde hızlı büyüyen ve en çok kazanan şirketlere baktığımızda da bilgiye yatırım yapan ve bilgi üreten şirketler olduğu açıkça görülebiliyor. Bugün dünyanın en değerli şirketlerinin bir listesi yapıldığında ilk onda en az 7 - 8 bilgi şirketinin yer aldığını söyleyebiliriz. 21. yüzyılda en yüksek katma değer yaratan üretim faktörünün de bilgi olduğu kaçınılmaz. Geri dönüşü en yüksek yatırım ise bilgiye, bilgi sahibi çalışanlara ve bilgi üretecek insanlara yapılacak yatırımlardır.

Şükürler olsun ki son yıllarda bilgi ve teknolojiyi birlikte kullanmaya başlayan ülkemiz birçok alanda yerli sermayesiyle üretim yapmaya ve dışa bağımlılığı azaltmaya başladı. Belki bu ifademi okurken birçoğunuz, 'hala yurt dışından ithal edilen ürünleri kullanıyoruz' diyebilir ama özellikle son 5 yılda farklı sektör ve alanlarda yerli üretimin arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu konuda Türkiye'mizin incisi Konya'mız da özellikle otomotiv ve yan sanayi alanında ciddi üretim yapan bir şehir haline geldi. Bilgiyi ve teknolojiyi iyi kullandığımız sürece üretimimizin daha da artacağına inancım tam.

Üretimin her aşaması tabi ki çok önemli ancak yazımın başlığında da belirttiğim gibi bilgi ve teknoloji satın alan değil üreten bir ülke ve toplum olmalıyız.

Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum