Boşa giden sularımız tarım için kullanılmalı
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Boşa giden sularımız tarım için kullanılmalı

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Öncelikle dünyanın başına bela olan koronavirüs'ün Hükümetin yeterli önlem alması ve birçok vatandaşımızın bu konuda bilinçli olmasının önemli bir belaya karşı toplumsal duruş göstermemizin büyük önem arz ettiğini vurgulayarak yazıma başlamak istiyorum.
Köşe yazımın başlığında da belirttiğim üzere boşa giden sularımız tarım için kullanılmalı. Su olmazsa hayat olmuyor maalesef. Bilindiği gibi günümüzdeki savaşlar enerji üzerinden gerçekleşiyor ve gelecekteki savaşlar da su ve gıda yüzünden çıkacak gibi görünüyor.
Dünyanın yüzde 70'i su ile kaplı olmasına rağmen bu suyun yüzde 97,5'inin tuzlu deniz suyu olması, kalan yüzde 2,5 olan tatlı suyun da yüzde 68'inin kutuplardaki buzullarda oluşu nedeniyle içilebilir tatlı su miktarının ne kadar az olduğunu ve bu nedenle de çok değerli olduğunu bizlere göstermektedir. Dünya su rezervinin neredeyse yüzde 1'inin içilebilir tatlı su olduğunu unutmadan baktığımızda su kullanımındaki hoyratlığımızın, su kaynaklarının yanlış politikalarla tüketilmesinin, kuruyan dere ve göllerin ne kadar önemli olduklarını daha iyi anlayabiliriz. Bu nedenle gelecek için suyla ilgili projeler yapmamız ve öncelikle boşa giden sularımızı değerlendirmemiz gerekiyor.
Konya'mızda da Meram Ziraat Odası Başkanı Sayın Murat Yağız'ın suyla ilgili çok önemli açıklamaları var ve sizlerle paylaşmak istiyorum;
Sayın Yağız, denizlere akan nehirlerin Konya Ovası Kapalı Havzası’na yönlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve Mavi Tünel Projesi’yle başlanan bu tür projelerin devam etmesi gerektiğini söylüyor.
Sayın Yağız Konya'nın ve Ova'nın ihtiyacı olan suyun 2 milyon metreküp olduğunu ve bunun dış havzalardan getirtilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor. Yağız, "Böylece yeraltı kaynaklarımızı da geleceğe sağlamca bırakmış olacağız. Konya’ya istenilen miktarda su geldiği zaman kırsal alandan alınan ürün 3 katına çıkacak ve bu da ülkemiz için büyük bir gelir olur” ifadelerini kullanıyor.
Maalesef bugün dünyada birçok ülke, özellikle de Afrika ülkeleri küresel ısınmadan dolayı açlıkla karşı karşıya. Yaşanılan bu durumu da görerek şimdiden boşa akan sularımızı tarım için değerlendirmeliyiz. Yeraltı sularımızı kullanmadan bunu geleceğe taşımalıyız. Tarım Bakanlığı'nın ve Hükümetin bu konuda çalışmalar yaptığını biliyor ancak Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya'mız için bu çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum