Buğday krizi kapıda mı?
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden

Buğday krizi kapıda mı?

Bu yıl birçok sektör ve alanda girdi masraflarının artması, özellikle temel besinimiz olan buğday ekim alanlarında da yüzde 30'lara varan azalmanın olduğunun açıklanması buğday kriziyle karşı karşıya kalabileceğimiz sonucunu ortaya koyuyor.
Döviz kurlarında yaşanan rekor artışa paralel olarak tarımdaki girdi maliyetlerinin de artması en çok buğday üreticisini zor durumda bırakmış durumda. Bu yıl Konya Ovası'nda ve Türkiye'nin birçok bölgesinde buğday ekiminde yüzde 30'lara varan azalma yaşanıyor. Gübre fiyatlarında yaşanan yüzde 100'lük artış, elektriğe yapılan zam ve mazot fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle çok sayıda çiftçi bu yıl buğday ekmekten vazgeçti. Rusya'nın da verim düşüklüğü nedeniyle ihracatı kısma sinyalleri buğday krizinin kapıda olduğu sinyallerini veriyor.
Buğday Rekoltesinde Yüzde 25 Düşüş Yaşandı
Türkiye'de mazot, gübre ve elektrik fiyatlarındaki fahiş artış, iklim değişiklikleri ve çiftçiye verilen desteklemelerin yetersiz olması buğday ekim alanlarının hızla gerilemesine yol açtı. Türkiye'de  Ülkemizde buğday rekoltesinde yüzde 25-35 arasında düşüş yaşandı. 2017 yılında 5 milyon tona yakın buğday ithal ettiğimiz Rusya ise kendi ülkesindeki verim düşüklüğü nedeniyle ihracatı kısma sinyalleri vermeye başladı.  Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, hükümetin şimdiden önlem almazsa önümüzdeki yıl Türkiye'nin büyük bir buğday krizi yaşayabileceği uyarısında bulunuyor.
"Önlem Alınmazsa Buğday Krizi Yaşanacak"
Buğdayın kilosunun yıllardır 90 kuruştan satıldığını belirten Bestil, "Bu yıl girdi masraflarında yaşanan yüzde 100'lük artışla birlikte üretici belini doğrultamaz hale geldi. Konya Ovası'nda şu an hububat ekimi yapılıyor. Fakat çiftçilerimiz girdi maliyetleri yüzünden artık buğday ekmiyor. Ekim yapsa da gübresiz ekim yapıyor. Tarım Bakanlığı gübre desteğini artırdığını açıklıyor. 4 TL'den 8 TL'ye çıkardılar. Bu çok komik bir rakam. Buğday desteklemeleri ise ton başın 50 TL'ye çıkarılmalı. Yoksa kimse ekim yapmaz. Önümüzdeki yıl Türkiye'nin buğday rekoltesinde yüzde 30'luk bir azalma bekliyoruz" açıklamasını yapıyor.
"Gıda Krizi Yaşanmaması İçin Destek Şart"
Bestil açıklamasında, çiftçilerin üretiminden uzaklaşmaması gerektiğini ve bunun için de üreticiye verilen desteğin artırılması gerektiğini vurguluyor. Kaliteli buğday sorunu yaşandığını da belirten Bestil, "Ekmek için de kaliteli buğdaya ihtiyaç var. Tarım ve Orman Bakanlığı, buğday ekim alanlarını genişletmek için buğday üreticisine ‘Ekim avansı' adı altında önden bir ödeme yaparken mazot, gübre ve elektrik fiyatlarında yüzde 50 sübvansiyonlu teşvik politikası izlemek zorundadır. Aksi halde ekmek yapacak un bulamama sorunu ile karşılaşılarak, gıda krizi yaşanacaktır” diyor.
Tarımsal üretimin artırılması için Konya Ovası'na farklı havzalardan su getirilmesinin önemine de vurgu yapılıyor.
Ülke olarak hala tarım politikaları konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Devletin sağlık, eğitim alanlarında olduğu gibi tarımda da ciddi adımlar atmasının büyük önem arz ettiğini belirtiyor saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum