Büyükşehir'den Türkiye'ye Örnek Proje
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Büyükşehir'den Türkiye'ye Örnek Proje

Birçok ilkleri, hizmet ve projeleriyle adından söz ettiren Konya Büyükşehir Belediyesi, belediyeler bünyesinde yine bir ilke imza attı ve ‘Erişilebilirlik Komisyonu’nu kurdu.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay, Konya’da fiziki mekanlarda hem engellilerin hem de toplumun her kesiminden vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, bu konuda Türkiye’ye örnek olacak projeleri hayata geçirdiklerini, erişilebilirlik komisyonunun da buna örnek teşkil ettiğini söyledi.


Doğru Çalışmaların Yapılmasına İmkân Verecek
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilk kez oluşturulan Erişilebilirlik Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal İl Müdürlüğü’ne bağlı Erişilebilirlik Komisyonu tarafından yapılan denetimler sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda düzenlemeleri gerçekleştirecek; İl Müdürlüğü tarafından verilen ‘Erişilebilirlik Belgesi’ni alarak şehrin erişilebilir olmasını sağlanacak.
Birçok alanda denetim yapacak olan komisyon; Büyükşehir Belediyesine ait mevcut resmi yapı, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık - yeşil alanlar, spor alanları, sosyal - kültürel alt yapı alanları, gerçek - tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ile şehir içinde büyükşehir tarafından sunulan ya da belediye denetiminde olan toplu taşıma hizmetlerini izleme ve denetleme formlarına göre izleme yaparak denetlemeyi gerçekleştirecek. Yapılan denetlemeler sonucunda rapor hazırlayarak ilgili birim, kurum ve şahısların hazırlanan rapor doğrultusunda işlemlerini yapması sağlanacak.
Ben de bu önemli projenin hayırlı olmasını diliyor, diğer şehirlerdeki büyükşehir ve belediyelerin de Konya’yı örnek almalarını tavsiye ederken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay ve ekibini kutluyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum