Destek artınca üretim de artıyor
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden

Destek artınca üretim de artıyor

21 Mart 2018 - 22:45

Eli öpülesi üreticilerimiz ve çiftçilerimizin bu ülkede milletin efendisi olduğu hepimizin malumu ancak Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar'ın bir sözüne dikkatlerinizi çekmek istiyorum;

Sayın Bayraktar, "Çiftçimize yeterli destek verilirse, ürünü makul fiyatla elinden çıkarabileceğini öngörürse üretimden kaçmıyor" diyor. Bu açıklama gerçekten çok önemli! Son dönemde devletin tarım politikalarında üreticilere yönelik destekleri artırması beraberinde üretimin de artmasına vesile oldu. Özellikle kuru baklagilde üretim alanının bir yılda 752 bin dekar, toplam üretimin ise 84 bin ton artması, desteklerin üretimi olumlu yönde etkilediğinin bir göstergesi.

Çiftçiye verilen desteklere baktığımızda 2008'de kilogramda 10 kuruşla başlayan primin 2016 yılında 30 kuruşa çıkarılması, 2016 yılında dekar başına 11 lira olan mazot ve gübre desteğinin de 15 lira 42 kuruşa yükseltilmesi üretim artışını sağlamış durumda. 2018 yılında prim desteğinin yüzde 66,7 artışla 30 kuruştan, 50 kuruşa çıkarılması, mazot ve gübre desteğinin ise yüzde 16,7 artışla 15 lira 42 kuruştan 18 liraya yükseltilmesi özellikle kuru baklagillerde hem üretim alanlarını hem de üretimi daha da artırması öngörülüyor.

Toplam kuru baklagil üretiminin 2017 yılında yaklaşık 84 bin ton artışla 1 milyon 80 bin tondan 1 milyon 164 bin tona yükseldiğine dikkati çeken Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar, nohut üretiminin 15 bin ton artışla 455 bin tondan 470 bin tona, kırmızı mercimek üretiminin 55 bin ton artışla 345 bin tondan 400 bin tona, yeşil mercimek üretimi 10 bin ton artışla 20 bin tondan 30 bin tona, üretim alanı azalmasına karşın kuru fasulye üretimi 4 bin ton artışla 235 bin tondan 239 bin tona çıktığı bilgisini verdi. Bayraktar, "Çiftçimiz, yeterli destek verilirse, ürünü makul fiyatla elinde çıkarabileceğini öngörürse üretimden kaçmıyor.Gecesini gündüzüne katıyor, çalışıyor, didiniyor, üretiyor" açıklamasını yapıyor.

Sertifikalı tohum kullanan üreticiler daha fazla desteklenmeli

Baklagillerde üretim artışını engelleyen nedenlerden birinin verim düşüklüğü, baklagil üretiminde sertifikalı tohum kullanımının da oldukça yetersiz olduğu ifade ediliyor. 2016 ve 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da sertifikalı tohum desteği dekarda 20 lira olarak belirlenmiş durumda. Sertifikalı tohum kullanımının artırılması amacıyla tohum üretimi yapan ve sertifikalı tohum kullanan üreticilerin daha fazla desteklenmesi gerektiği öngörülüyor.

Demek ki ömrünü tarlasında, ekili alanlarında geçiren milletin efendisi çiftçilerimiz desteklenince üretim de bu vesileyle artıyormuş. Sertifikalı tohum kullanan üreticilerimize devletin daha fazla katkı yapmasının ülke tarımı ve çiftçisi açısından elzem olduğunu belirtiyor ve kentten köye dönüşün daha da artmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum