Ekonomide olumlu hava yıl ortasına doğru hissedilecek
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Ekonomide olumlu hava yıl ortasına doğru hissedilecek

Bilindiği gibi hayatımız ekonomiye endeksli.  Ülkemiz ve dünya ekonomisi de zorlu geçen 2019’u geride bırakarak, 2020’deki riskleri dikkatli yönetmeye odaklandı. Bu ay ki yazımda kısa adı KPMG olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Türkiye'nin verileri ve ekonomik değerlendirmelerini sizlerle paylaşmak istedim;
Türkiye (Yeni Ekonomi Programı) YEP kapsamında girdiği dengelenme sürecini, öngörülebilir bir 2020 kurgusuna taşımayı başardı. Ekonomideki olumlu havanın yılın ortasından itibaren meyvelerini vermeye başlayacağı öngörülüyor.
Türkiye yeniden büyüme dönemine girdi
2019 yılını az da olsa büyüme ile kapatan ekonominin 2020 yılında büyüme trendine devam etmesi bekleniyor. 2020 yılının genel itibarıyla 2019’dan daha öngörülebilir geçmesi bekleniyor. Enflasyon ve faizlerde aşağı yönlü hareketin devam edeceği, kurlarda kırılma beklenmeyen, güven endekslerinin görece toparladığı, kredi büyümesinin hızlandığı ve sonucunda ekonomik aktivitenin yeniden canlanmaya başladığı bir yıl yaşayacağız.   Ekonominin yakın geleceğine ışık tutan öncü verilerden; sanayi üretimindeki güçlü işaretler geliyor ancak güven endeksleri tarafında göstergeler henüz istenen seviyelerde değil.
Enflasyon hedefe uygun yol alıyor
Enflasyon yılsonunu YEP hedefi olan yüzde 12’nin altında tamamladı. 2020 yılı sonunda, YEP kapsamında yer alan para ve maliye politikaları ile yapısal reform gündeminin titizlikle uygulanması halinde yeninden tek haneli enflasyona dönülmesi bekleniyor ancak uzun vadeli ve kalıcı bir kalkınmanın tabanı olan işsizlik sorununun çözümü için büyük gayret gerekiyor. Yüzde 13,4 seviyesindeki genel işsizlik ve yüzde 25’in üzerinde seyreden genç işsizlik oranı yeninden yönetilebilir seviyeye çekilmeli. Makroekonomik açıdan sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya geçiş için bu rakamın hızla düzelmesi gerekiyor.
Dış ticaret umut vaat ediyor
Ekonomideki canlanmayla birlikte öncü veriler 2020’de olumlu seyrin devam edeceğine işaret ediyor. Tahvil faizleri, küresel eğilimlerin yanında yurt içinde enflasyonun beklentilerden hızlı gerilemesi ve Merkez Bankası’nın önden yüklemeli kararlı faiz adımları ile 2019’da hızla gerileyerek 2018’in ilk çeyreğindeki seviyelerine ulaştı. Dış ticaret verileri de, cari işlemler dengesindeki olumlu seyrin süreceğini gösteriyor. Borsa İstanbul ise, 2020’ye yükselişle başladı. Önümüzdeki dönemde de Türk hisse senedi piyasalarının güçlü seyrini sürdürmesi bekleniyor. 2019’da önemli bir toparlanma eğilimine giren bankacılık sektörü için de 2020 canlanma ve büyüme yılı olacak.
Saygılarımla.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum