Ekonomik reformlar acil hayata geçirilmeli
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden

Ekonomik reformlar acil hayata geçirilmeli

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Mahalli idareler seçimleri sonrası gündemin normale dönmesi ve Hükümet tarafından açıklanan yeni ekonomik programın biran önce hayata geçirilmesinin ne denli önem arz edeceğine vurgu yapmak istiyorum;
Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında gelen işsizlik ve istihdam sorunu umarım bu ekonomik program sayesinde ortadan kalkar. İhracatın artmasıyla istihdam artışının sağlanma olasılığı oldukça yüksek.
Programın hayata geçirilmesiyle birlikte bankacılık ve finans sektöründeki hareketlilik de piyasalara canlılık getirecektir.
Dolaylı vergilerin azaltılmasına yönelik adımlar, toplam gelirin toplumun her katmanında daha adil dağılmasında önemli bir fırsat oluşturacakken; kurumlar vergisinin azaltılması, reel sektörde rekabet unsurunun ön plana çıkmasını teşvik edecek gibi görünüyor.
Tarım ve hayvancılıkta da acil adımların atılması bekleniyor. Bu adımlar atıldığı takdirde özellikle sebze ve meyve fiyatlarında gerilemenin yanısıra özellikle küçükbaş canlı hayvan sayısının 45 milyondan 100 milyona çıkarılacak olması et ithalatını sonlandıracak, çiftçi ve hayvan üreticilerinin de yüzünü güldürecektir.
Dönüşüm adımlarının sadece ekonomik alanla sınırlandırılmayıp eğitim, yargı, sosyal güvenlik, sosyal yaşam kalitesi gibi ekonomik ilerlemenin ön koşulu olan sahalara da atıf yapıyor olması ayrıca umut verici ve kapsamlı bir strateji.
Yeni ekonomik programın iş çevreleri tarafından desteklenmesi ve reformların zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi, özellikle haksız rekabetin ortadan kaldırılmasına da vesile olacaktır.
Atılan adımların kısa sürede hayata geçirilmesi için tüm kesimlerin elini taşın altına koyması da önem arz ediyor.
4,5 yıl sürecek seçimsiz dönemde son açıklanan dönüşüm adımları paketinin, Türkiye'nin ihtiyacı olan kabuk değişiminin ilk safhası ve yeni hikâyenin ilk adımı olarak ülkemize ve Türk insanına hayırlar getirmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum