Esnaf acil erteleme istiyor
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Esnaf acil erteleme istiyor

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Ülkemizde Mart ayının ikinci haftasından sonra koronavirüs tedbirlerinin uygulamaya konulmasıyla birlikte özel sektör ve esnaflar için zorlu bir süreç başladı maalesef. Bilindiği üzere bu dönemde bazı işletmeler faaliyetlerini durdurmak, bazıları da kapasitelerini düşürmek durumunda kaldı.
Şuanda da birçok sektör temsilcisinin ve esnaf ve sanatkârın en önemli meselesi ise vergi, prim ve kredi ödemelerinin ertelenmesi. Salgından en çok etkilenen sektörlere verilen desteklerin de 2020 yılı sonuna kadar uzatılması talep ediliyor.


 
TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Öztürk de konuyla ilgili açıklamasında, “Hükümetten taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Türkiye ekonomisi ‘korona çeyreği’ olarak tabir edilen 2020’nin ikinci çeyreğinde bir yıl öncesine kıyasla yüzde 9.9 küçüldü. Açıklanan tüm öncü göstergelerden bu daralmayı beklediğimiz ikinci çeyrek, küresel salgının etkilerinin ekonomide en fazla hissedildiği dönemdi. Buna rağmen ikinci çeyrekte ülkemiz pek çok ülkeye göre olumlu performans gösterdi. Şimdi hedefimiz üçüncü ve dördüncü çeyrekte devletimizle el ele vererek yeniden büyüme rakamlarına ulaşmaktır. Konya bu hedefe ulaşmak için inanca ve kararlılığa sahiptir. Devletimizin haziran ayında ekonomide normalleşme çağrısı ile birlikte; ihracatını Haziranda yüzde 55 artıran Konya, Temmuz ve Eylül aylarında tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaşarak ülkemiz ihracatına katkı sağlayan şehirlerin başında gelmiştir. Küresel salgın sebebiyle tüm dünyada ekonomilerin yavaşladığı küresel ticaretin durduğu bir ortamda Konya, ilk 9 ayda geçen senenin üzerinde ihracat rakamlarına ulaşmayı başarmıştır” diyerek Türkiye’nin ve Konya’nın pandemi dönemindeki durumunu özetliyor.
Yaşanılan süreçten dolayı özel sektörün sıkıntılarının bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor. Bu süreçte Hükümetin çok acil bir eylem planı oluşturması ve esnaf sanatkârın önünü açacak düzenlemelere gitmesi gerekiyor.
Vergi, prim ve kredi ödemelerinde bir ertelemenin söz konusu olması, devam edeceği öngörülen sıkıntılı dönemde evine ekmek götürmekte zorlanan esnaf ve sanatkârın en azından önünü görmesine vesile olacaktır diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum