Gençleri İstihdam Etmenin Önemi
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Gençleri İstihdam Etmenin Önemi

Merhaba Sevgili Okurlarım,
İŞKUR'un gençlere istihdam destekleri ve gençlerin çalışma hayatına özendirilmesi hususuna dikkat çekmek istedim;
İŞKUR tarafından yürütülen istihdam programları ve gençleri özendirmek adına başlatılan, "Gençler İçin Sosyal Çalışma Programı" çalışmaları sayesinde ülkemizde özellikle sigortalı çalışan sayısının daha da artması hedefleniyor. İŞKUR'un talep topladığı üniversite öğrencileri, bulundukları kentlerde sosyal işlerde istihdam edilirken, bu sayede ilk kez sigorta girişleri de yapılıyor.
Şehrimizde de İŞKUR Konya İl Müdürlüğü tarafından bu yılın başından beri “İŞKUR Kampüste” çalışmaları kapsamında Konya’da faaliyet gösteren lise ve üniversitelerde kariyer günü etkinlikleri düzenlenirken, bu etkinliklerde gençlere istihdam sağlama konusunda yapılan çalışmalar ve amaçları anlatılıyor. Etkinliklerde meslek seçme aşamasında olan gençlere meslekler hakkında detaylı bilgiler verilirken, kendilerini tanımalarına yardımcı olmak ve onların doğru mesleği seçmesinde de İŞKUR buna rehberlik ediyor.
İŞKUR ayrıca iş sahibi olmak isteyen gençlere iş başı eğitim programları da uyguluyor. Bu uygulama ile işsiz vatandaşlara mesleki eğitimler veriliyor. Ayrıca bu eğitimler sırasında ise vatandaşlara günlük zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları adına ödemeler yapılıyor.

İş Garantili Mesleklerde Eğitim ve 85 TL Günlük Harçlık
İŞKUR tarafından sağlanan İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Bu alanların dışında siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programları ise 9 ay uygulanıyor.
Geleceğin meslekleri olarak adlandırılan bu programlara 18 ile 29 yaş arasındaki adaylar katılabiliyor. Haftada 6 gün ve günde 5 ile 8 saat arası eğitim yapılıyor. Bu eğitimlere katılan öğrencilere ise günlük 85 TL harçlık sağlanıyor.
Genç bir nüfusa sahip olmamıza karşın işsiz sayısının 4 milyonu geçtiği ülkemizde devletin özellikle gençleri çalışma hayatına özendirici ve istihdam konusunda teşvik edici çalışmalara imza atması, Türkiye'nin en büyük problemlerinin başında gelen işsizliğe karşı bir çözüm olma noktasında gerçekten büyük önem arz ediyor.
Bu noktadan hareketle gençlerimizin kahve köşelerinde ve ellerinde akıllı telefonlarla boş boş vakit geçirmemelerini, kalkınmanın önemini kavramalarını ve devletin istihdam programlarına destek vermelerini temenni ediyoruz.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum