Gözlerimizi 'Onlar'dan kaçıramayız
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Gözlerimizi 'Onlar'dan kaçıramayız

Merhaba sevgili okurlarım,
Her çocuk güzeldir, her çocuk sağlıklı ve bilinçli toplumların oluşmasında birer filizdir aslında. Son dönemde özellikle otizmli çocuklarımızla ilgili onların hayatlarını kolaylaştırmak ve farkındalık oluşturmak adına hem devletimiz hem de sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten ciddi çalışmalara imza atıyor. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan da, şehrimizde düzenlenen, ‘Beslenmenin otizm üzerine etkileri ve farkındalık geliştirmesi projesi’ tanıtım toplantısına katılarak otizmli çocuklarımıza verilen desteği göstermek adına önemli bir misyonu yerine getirmiş oldu. Konya’daki projenin tanıtım toplantısında konuşan Sayın Erdoğan, “Otizmli çocuklar diğer çocuklarla ne kadar çok bir araya gelirse, alınan eğitimin başarısı o kadar artıyor. Otizmli çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, hepimizin görevi. Eğitim en temel insan hakkıdır ve bu hakkın ihlali için geçerli hiçbir sebep yoktur. Otizmli bireylerin ayrıştırılmaya değil, bütünleştirilmeye ihtiyacı var" diyerek bu konunun önemine dikkat çekiyor.
Otizmli çocuklarımızla ilgili Konya’mızda 2013 yılından bu yana uzunca bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış kısa adı SOBE olan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nın önemli bir misyonu yerine getirdiğini belirtmek isterim. Dönemin Selçuklu Belediye Başkanı olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’ın öncülüğünde 2009 - 2014 döneminde vakfın çalışmaları başlamış ve bir yılı aşkın süredir SOBE’de eğitim faaliyetleri veriliyor. İlk mezunlarını veren SOBE’de otizmli bireylere bir taraftan eğitimler verilirken diğer taraftan rehabilitasyonları sağlanıyor, hem de yaşama tutunmaları için sosyal faaliyetlerle de otizmli bireyler topluma kazandırılmış olunuyor.
Bu konuda Selçuklu Belediyemizi, çok değerli Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’yı, ve kısa bir süre önce SOBE Vakfı Başkanlığına seçilen Sayın Mustafa Ak beyi otizmli çocuklarımıza sahip çıkmak adına verdikleri büyük destekten ötürü tebrik etmek istiyorum.
Türkiye’ye örnek bir sosyal sorumluluk projesiyle hayata geçirilen SOBE, hem kamu hem sivil toplum kuruluşları hem de bu konuda vakfa maddi ve manevi destek sağlayacak vatandaşlarımızı otizmli evlatlarımızın topluma kazandırılması noktasında biraraya getiriyor.
Türk insanının özellikle bu tür konularda ne kadar hassas olduğunu ve bu tür sosyal sorumluluk projelerine hem maddi hem de manevi anlamda verdiği desteğin örnek teşkil ettiğini görünce ülkemle ve bu güzel ülkede yaşayan vatandaşlarımızla gerçekten ne kadar gurur duysak azdır diye düşünüyor saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum