Gübre fiyatları tarımı tehdit ediyor!
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Gübre fiyatları tarımı tehdit ediyor!

Merhaba Sevgili Okurlarım,
 
Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz şu dönemde birçok sektör gibi ayakta kalma mücadelesi veren tarım sektöründe de söz konusu maliyetlerdeki artışlar ciddi bir baskı ve karamsarlık oluşturuyor.
Ziraat Mühendisleri Odası’nın önceki dönem Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Sayın Celil Çalış, kimyasal gübrede son 1 yılda yüzde 90’ı bulan fiyat artışına dikkat çekerken, artan maliyetin kuraklık etkisi ve endişesinin önüne geçtiğine dikkat çekiyor.
Bahar dönemindeki iklim şartları ile verimde yakalanan artışın ve dünya genelinde tarımsal üretimin değer bulmasının bu artışları bir nebze de olsa unutturduğunu belirten Çalış, ‘Ama kimyasal gübre tarafındaki fiyat artışlarına ayrı bir başlık açmakta fayda var. Zira tarımsal üretimde olmazsa olmaz gübre, son 1 yılda yüzde 90'a yaklaşan fiyat artışı ile ne oluyor? dedirtti bizlere. Kuraklık tüm yönleri ile tarımı tehdit edip karamsarlık oluştururken gübre fiyatlarındaki artış kuraklık etkisi ve endişesinin önüne geçti desek abartmış olmayız” diyerek önemli mesajlar veriyor.
Hızla artan ülkemiz nüfusu ve gıda maddeleri gereksinimindeki artış ve kişi başına düşen ekilebilir alanların azalması, birim alandan daha fazla bitkisel üretimi gerektirdiğinden gübrelerin bugün olduğu gibi gelecekte de sürdürülebilir tarımın en önemli girdilerinden biri olması kaçınılmaz.

Bugün birçok ülkenin, uzun vadeli çıkarlarını dikkate alarak ihtiyaçlara veya ham madde kaynaklarına göre gübrelerden en üst düzeyde fayda sağlanabilmesi için; bitki istekleri, iklim, toprak yapısı, toprak pH’sı ve vejetasyon (iklim ve bitkiler için en yüksek aktivite) dönemini dikkate alarak doğru bitkide, doğru yerde, doğru zamanda, doğru gübreyi kullanması yönünde politikalar izlediğini görüyoruz.
Ziraatçıların, günümüz şartlarında mevcut toprak organik madde yapısına göre gübre ve bitki besini kullanmadan, birim alandan daha fazla ürün elde etmenin teknik olarak mümkün olmadığı ve bitkilerini iyi besleyen ülkelerin hayvan ve insanlarını da iyi beslediği görüşünü savunuyor.
Hatırlanacağı üzere önceki yıllarda gübrelerin yoğun kullanıldığı sonbahar - ilkbahar dönemlerinde döviz kur farkı bahanesi ile taban veya üst gübrelerinde yüzde 30'luk bir fiyat artışına gidilmişti. 2020 yılı son çeyreğinde dövizde kur artışı olmamasına rağmen yüzde 70 - 90 arası fiyat artışına ise maalesef sebep üretilemedi.
Ziraatçılar, “Şayet sürdürülebilir bir tarımsal üretim için bu artışlar engellenemeyen dünya çapında bir artış ise Tarım Orman Bakanlığının bunu üretici adına sübvanse etmesi, spekülasyon kaynaklı bir fiyat artışı ise buna engel olunmalı” diyerek Hükümete ve Bakanlığa serzenişte bulunuyor.
Ben de ziraatçılarımızın bu söylemlerinin doğru olduğunu düşünüyor, maliyetlerin düşürülmesi için gübre desteğinin mutlaka artırılması gerektiğini ve mazotta olduğu gibi üreticinin kullandığı gübrenin yarısının desteklenmesinin de kısa vadede önemli bir adım olacağına inanıyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum