Güneş enerjisine yatırım yapma zamanı
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Güneş enerjisine yatırım yapma zamanı

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Enerji ihtiyacının gün geçtikçe artış gösterdiği günümüzde özellikle enerjide bağımsızlığın ekonomik bağımsızlık için önemli adımlardan biri olarak görülmeye başlandığını söyleyebiliriz.
Teknolojik gelişmelerle beraber, güneş enerjisi sistemlerinin evlerde kullanımı da yaygınlaşmaya başlamış durumda. TEİAŞ’ın açıkladığı verilere göre 2021 yılı Şubat ayı itibariyle güneş enerjisinin, üretilen toplam elektrik enerjisi içindeki payının yüzde 3,39 olduğu, kurulu gücün toplam elektrik enerjisi içindeki payının ise yüzde 7,03 olarak gerçekleşti belirtiliyor. 2021 Şubat ayında üretilen enerjinin toplam elektrik enerjisi içindeki payının 2020’nin aynı ayına oranla yüzde 2,44’ten yüzde 4,09’a yükseldiğini ortaya koyuyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ise, açıklanan verilere göre güneş enerjisinin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarında yüzde 7,6’lık oran ile en hızlı büyümeye sahip enerji kaynağı olacağını öngörüyor.
Türkiye’de, enerji ithalatı için 2018’de 43 milyar dolar, 2019’da 41.1 milyar dolar ödenirken, 2020’de enerji ithalatı faturası 30 milyar doların altına düşmüş durumda. Son 2 yılda 262 milyar kWh mertebesindeki yenilenebilir kaynaklı elektrik üretiminde yaklaşık 12 milyar dolarlık enerji ithalatının önüne geçildiği de vurgulanıyor.
Elektrik Faturasından Yüzde Yüz Kar Sağlanıyor
Sektör temsilcileri güneş enerjisine yatırım yapmanın hem karlı hem de Türkiye’nin enerji politikaları için çok önemli olduğunu belirtiyor ve “Özellikle güneş enerjisi, sınırsız ve tükenmeyen bir enerji türü olup, yenilenebilir enerji kaynakları içinde de en düşük işletme maliyeti olması sebebi ile potansiyele sahip kaynak. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında doğrudan elektrik üretimi var. Türkiye’nin coğrafi koşulları dikkate alındığında diğer santrallerden farklı olarak güneş sistemlerinin küçük ya da büyük kapasiteler olarak her yere kurulabilme şansı mevcut. Firmaların çatısı, yüzde 100 elektrik tasarrufunun yanında sizlere ek kazanç da sağlayabilir. Bir başka deyişle firmalar hem elektrik faturası ödemiyor hem de nakit akışı sağlıyor. Finansman tarafında ise leasing firmaları ve bankalar, firmanın durumuna göre bütçeye öz sermaye ve kredi sağlayabiliyor. Yani müşterinin cebinden hiç para çıkmadan, firmanın çatısına güneş enerjisi sistemi yapılabiliyor” açıklamasını yapıyor.
Enerjinin ve enerji sistemlerinin ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha çiziyor ve bu denli önem arz eden güneş enerji sistemlerinin Konya’mızda da yaygınlaşmasını temenni ediyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum