İnşaat malzemelerinde yerli üretim teşvik edilmeli
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

İnşaat malzemelerinde yerli üretim teşvik edilmeli

Virüs salgınının yarattığı kriz ile birlikte ülkemizde ekonomik anlamda birçok sektör olumsuz durumlar yaşadı.

Salgın dönemindeki bu krizde tarım sektörünün kritik öneminin ise yaşarak öğrenildiğine şahitlik ettik. Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten ülkemizin bu potansiyelini harekete geçirecek politika ve yeni teşviklerle stratejik adımların atılması önemli ölçüde bu sektörü ayağa kaldıracak gibi görünüyor.

Bana göre salgın sürecinde en derin yarayı alan sektörlerin bir diğeri de inşaat sektörü oldu. İnşaatta kullanılan malzemelerin yerli üretimi ve bu sektörün de devlet tarafından teşvik edilmesi kritik öneme sahip diye düşünüyorum.

İnşaat malzemeleri sektöründe yerli üretime ağırlık verilmesi konusunu KONTİMDER Başkanı Sayın Ahmet Yasin Bilen de yaptığı basın açıklamasıyla gündeme taşıdı.

Sayın Bilen, Sektörlerde yaşanan sıkıntıların çözümü için açıklanan ve açıklanacak ekonomi paketlerinin çözüm odaklı ve uzun vadeli olması önem arz ediyor” diyerek özellikle inşaat ve yapı malzemelerinde yerli üretimin önemine dikkat çekiyor.

Her ne kadar konut kredilerinde indirimler sektöre hareketlilik getirmiş gibi gözükse de uzun dönemde ise sektörün sıkıntılar yaşayacağı öngörülüyor.

İnşaat ve emlak satışlarındaki rakamları da değerlendirecek olursak; TÜİK verilerine göre konut satışları geçtiğimiz Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,6 azalarak 50 bin 936 olarak gerçekleşti. Nisan ayında düşüş yüzde 55,5 olarak gerçekleşmişti. İpotekli konut satışları ise mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 artış göstererek 18 bin 483 oldu. Yeni kredi paketinin etkilerini önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Bu bağlamda ülkemizin sahip olduğu güç ve dinamizm, doğru strateji ve teşvik uygulamalarıyla hedefine ulaştırılabilir. Hükümetin neredeyse 500 kalemi bünyesinde barındıran inşaat sektörüne yeterince desteği vereceğini, inşaat malzemelerinde de yerli üretimi destekleyeceğine inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum.

2020'nin özellikle son çeyreğinde bu virüs belasından tamamıyla kurtulur ve ekonomide düze çıkmanın güzel sonuçlarını hep birlikte yaşayacağımız temennisiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum