Konut satışlarında faizler mutlaka düşmeli!
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Konut satışlarında faizler mutlaka düşmeli!

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Bünyesinde 500’e yakın sektörü barındıran inşaatta ve özellikle de konutta tabir yerindeyse maalesef yaprak kıpırdamıyor. Bu iki önemli sektörde yaşanan durgunluk dolaylı olarak diğer sektörleri de etkiliyor.
Türkiye genelindeki toplam konut satışlarında yüzde 2.8’lik oranla yedinci sırada yer alan Konya’da da durum çok iç acıcı değil açıkçası. Geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre Konya’da konut satışlarında yüzde 40.5 oranında azalmanın yaşandığı belirtiliyor. İpotekli satış oranı ve ilk satışların payında da önemli düşüşler var. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sayın Sedat Altınay konut satışlarının düşmesinde konut kredi faizlerinin yüksek olmasının etken olduğunu söylüyor. Başkan Altınay, “Şu anda çok sayıda yapı stoku var ama satışlar yok. Piyasanın hareketlenmesi için banka faizlerinin geri çekilmesi gerekiyor” açıklamasını yapıyor.
Konya’da konut stoku olmasına karşın yaşanan durgunluğun fiyatları da düşürdüğü, satışların yükselmesi, emlak sektörünün hareketlenmesi için kredi faiz oranlarının yüzde 0.98’in altına düşmesi ve Hükümetin sektörün kan kaybına karşı acil önlemler alması bekleniyor. İnşaat ve emlak sektörü temsilcileri devlet büyüklerinden ciddi destek beklediklerini ifade ediyorlar.

Kendileriyle görüştüğüm sektör temsilcileri, “Ülkemizde inşaat ve emlak üzerine alım satımların neredeyse tamamına yakını banka kredileri ile gerçekleştiriliyor. Yüksek faiz oranlarıyla hiçbir vatandaşın bankadan kredi çekmeye gücü de yok cesareti de. Hiç kimse aldığı kredinin iki katını bankaya ödemek istemez. Bu yüzden vatandaşlar sürekli alımı erteliyor ve konut ihtiyacını öteliyor bu da sektörde yaprağın kıpırdamaması ve aşırı durgunluğa yol açıyor. Bankalara müdahale edilmesi, inşaat girdilerinin düşürülmesi ve bu iki önemli sektöre can suyu olacak destekler verilmesini bekliyoruz” diyorlar.
Görüşlere ve beklentilere bakılacak olursa gerçekten durum vahim. Her iki sektöründe hareketlenmesi için biran önce önlen alınması şart. Devletin böyle durumlarda mutlaka çözüm yolu üreteceğini ümit ediyor, tüm okuyucularıma saygılar sunuyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum