Konuttaki stok, KDV indirimiyle eriyecek
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden

Konuttaki stok, KDV indirimiyle eriyecek

13 Mayıs 2018 - 20:07

Hükümetin seçim öncesi aldığı ekonomik tedbirler ve konut sektöründe de son olarak Başbakan Sayın Binali Yıldırım'ın KDV indirimi açıklaması yüzleri güldürdü.

KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesinin yanı sıra konut kredisi faizlerinin de yüzde 1’e düşürüleceği açıklaması, 3,5 yıldır durağan bir seyirde olan konut sektöründe ciddi bir kıpırdamaya vesilece olacak gibi görünüyor.

Ekonomi çevreleri, Hükümetin seçim öncesi aldığı önlemlerin çok önemli bir adım olduğunu ve özellikle konuttaki bu gelişmenin son 5 yılda birikmiş olan 2 milyon 130 bin konut stoğunu eriteceği görüşünde birleşiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden birinci el konut üretimi ve satışı rakamlarına göre de, ülkemizde 3,5 yıllık konut stoğu bulunuyor.

Bilindiği üzere geçen yıl 1 milyon 409 bin konut satışı ile rekor kırılmıştı. Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan 240 ay vade gibi ilk olma özelliği taşıyan kampanyaların da olumlu etkisi olurken asıl etki tapu harcındaki indirimle hissedilmişti. Sonrasında KDV’de indirim ve damga vergisinden muafiyet gibi yasal düzenlemelerle gelmişti.

Son olarak da kamu bankalarınca konut kredi faizlerinin yüzde 1'e düşürüleceğinin müjdelenmesi hem sektör temsilcilerini hem de konuta yatırım yapacak vatandaşları sevindireceğe benziyor.

Türkiye’de konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85’inin gelir seviyesinin orta ve ortanın altında olduğunu düşünürsek özellikle brüt 70 - 75 metrekarelik dairelerin metrekare satış fiyatlarının 2,5 ila 3 bin lira seviyelerinde olması öngörülebilir.

Sektör temsilcileri bu fiyatlardan konut satılabilmesi için üretimde arsa girdisinin de metrekare başına 250 – 500 TL civarında olması gerektiğine dikkat çekiyor ve bu kesime dönük üretim yapıldığında 4.5 yılda ilk elden satılan konut miktarının 3 milyon 6 bin yerine 4.5 milyon olabileceğini belirtiyor.

Hükümetin seçim öncesi vergi ve sigorta primi borçlarının yeniden yapılandırılması, emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesi ve konutta KDV ve faiz indirimi gibi önemli hamlelerde bulunması gerçekten daralmış olan piyasaları bir nebze olsun rahatlatacak. Seçim sonrası oluşacak istikrar ve ekonomide canlanmanın sağlanması hepimizin temennisi. Pozitif düşünen bir gazeteci olarak Türk insanının güzel günler göreceği ümidini taşıyor, saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum