Konya'mız ileri teknolojide merkez olacak
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Konya'mız ileri teknolojide merkez olacak

Merhaba Sevgili Okurlarım,
2020 yılı özellikle Konya'mız için müjdeli bir haberle başladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Konya'mızın Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edilmesi, Konyalılar olarak bizleri oldukça sevindirdi.
4 bin kişinin istihdam edileceği teknoloji endüstri bölgesinin Konya'ya kurulmasıyla 700 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirilecek. Endüstri bölgesinde robot teknolojisinden nano teknolojiye, yapay zekadan savunma ve uzay projelerine kadar ileri teknolojili çalışmalar yürütülecek.
İleri teknolojide merkez konumuna gelen Konya'mızın teknoloji endüstri bölgesi ilan edilmesiyle cari açığın da yılda 100 milyon dolar azalacağı belirtiliyor. Aselsan Konya Silah Sistemleri AŞ’nin talebi üzerine Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edilen 158,1 hektarlık alanda yaklaşık 50 milyon liralık altyapı harcaması yapılması planlanıyor.
Savunma, havacılık ve uzay sektörlerine yönelik çalışmaların yürütüleceği bölgede, platform dahil her türlü silah sistemi üzerinde çalışmalar yapılacak. Burası, robot teknolojisi ve proses otomasyonu, yazılım ve kritik yazılım geliştirme, uydu teknolojileri, türbin teknolojileri, haberleşme, bilgi güvenliği teknolojileri, otonom ve yapay zeka uygulamaları, mikro ve nano teknolojiler, kaynak teknolojileri, kaplama teknolojileri, ileri tıp teknolojileri, test ve sertifikasyon faaliyetleri, havacılık taşıtları ve uzay araçları üretimi ve tasarımı, insansız hava, kara, deniz aracı sistemleri, elektrikli, içten yanmalı, türbin motor ve motor parçaları üretimi, elektrik, elektronik, elektromekanik, mekanik alt sistem imalatı, optik ürün imalatı, havacılık endüstrisinde kullanılan kimyasalların imalatı gibi ileri teknolojili faaliyetlerin yürütüleceği bir bölge haline gelecek.
Konya'mız için bu denli önem arz eden endüstri bölgesinin şehrimiz için hayırlı olmasını diliyor, her defasında bu kadim şehre verdiği önemi icraatlarıyla gösteren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm emeği geçenlere Konyalılar adına teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum