Metan gazından elektrik üreten Konya Büyükşehir'e helal...
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden

Metan gazından elektrik üreten Konya Büyükşehir'e helal olsun

Hergün kirlettiğimiz ve mevcut enerji kaynaklarını da fütursuzca kullandığımız güzelim dünyamızın kaynakları alarm sinyalleri verirken diğer taraftan yenilenebilir enerji kaynaklarının tekrar kullanımı ve çevrenin korunmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi ise bence büyük önem arz ediyor.
Konya'mızda da Büyükşehir Belediyemizin çevreci yatırımları arasında olan, "Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi'nin 1 yılda 35 milyon kilowatt elektrik üretmeye başlaması beni gerçekten şaşırttı doğrusu.

Büyükşehir Belediyesi'nin Aslım Katı Atık Sahasında bulunan elektrik enerjisi üretim tesisinde Konya'nın çöpleri ve katı atıklar elektrik enerjisine dönüşüyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay'ın, metan gazından elektrik üretim tesisi gibi tesislerin çevrenin korunması ve hayatın devamı açısından önemli olduğunu belirtmesi ve "Artık çöp alımı yapılmayan Aslım Katı Atık Sahasında bulunan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisinde günlük ortalama 26 bin konuta yetecek elektrik üretiminin devam ettiğini ve üretimin 10 yıl sürmesini planlıyoruz" ifadeleri kullanması Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ve Sayın Başkan Altay'ın bu konuya ne derece önem verdiğini gösteriyor.
Tesiste 2018 yılında 35 milyon 110 bin kilowatt elektrik üretildiği ve kurulduğu Eylül 2011'den 31 Aralık 2018 tarihine kadar ise 294 milyon 348 bin 647 kilowatt elektrik üretimi gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Okuyucularıma bu tesiste üretilen elektrik enerjisinin nerede kullanıldığı konusunda da bilgi vermek istiyorum; elektrik üretiminde jeneratörlerin çalışması ile ortaya çıkan ısının serada ve binalarda kullanılıyor. Açığa çıkan ısıdan faydalanmak için bin 200 metrekare alana sera kurulduğu ve burada domates üretildiği de gelen bilgiler arasında. Ayrıca elde edilen ısı, üretim tesisinin ısıtılmasında da kullanılıyor.
Katı atık ve çöpleri bu tesiste elektrik enerjisine dönüştüren ve böyle önemli bir projeyi hayata geçiren Konya Büyükşehir Belediyemizi, projenin başlangıcındaki mimarı Sayın Tahir Akyürek'i ve mevcut Başkan Sayın Uğur İbrahim Altay'ı kutluyorum.
Bu önemli projenin Türkiye genelindeki birçok belediyeye örnek olacağını düşünüyor saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum