Milli savunma sanayi için Konya'nın önemi
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden

Milli savunma sanayi için Konya'nın önemi

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Son dönemde savunma sanayisinde Türkiye'nin en başarılı şehirlerinin başında gelen Konya'mızın 11 firmasının askeri fabrikaların tedarikçisi olması ve silah sistemleri yatırımında da yine Sarp isimli savunma silahının şehrimizde üretilecek olması gerçekten bizlerde heyecan uyandırdı.
Dış güçlerin üzerinde çeşitli senaryolar kurduğu, her türlü kirli politikalarla yıpratılmaya çalışılan Türkiye'nin böyle önemli bir süreçte savunma sanayisini geliştirmesi, harp silahlarında dışa bağımlılıktan kurtulmamız, diğer birçok sektöre göre savunma sanayimizi bu şekilde geliştirmemiz stratejik anlamda da Türkiye'yi ciddi manada söz sahibi yapıyor.
Konya'da bu alanda çalışmalar yapan 11 firmamızın savunma sanayinde onaylı tedarikçi sıfatını kazanması ve yine 100'ün üzerinde firmamızın da savunma ve havacılık sanayine yönelik çalışmalarda bulunması inanın bir Konyalı olarak beni oldukça gururlandırıyor.
Savunma ve havacılık sanayisi ihracatının yüzde 94,5'ini gerçekleştiren 5 şehir arasında yer alan Konya'mızda birçok yerli ve milli projenin tedariki de sağlanıyor.
Savunma sanayimizin millileştirilmesi noktasında Konya'nın böyle önemli bir rolü üstlenmesi, Türkiye'miz ve Türk insanımız açısından da büyük önem arz ediyor.
Konya Sanayi Odası Başkanı Sayın Memiş Kütükcü'nün, onaylı tedarikçi sayısının 11 firmayla sınırlı kalmayacağını söylemesi ve şuanda 20 civarında firmamızın da onaylı tedarikçi olma sürecini sürdürdüğünü belirtmesi Konya'nın savunma sanayinde daha fazla söz sahibi olacağını gösteriyor.
Beş üniversitesi, iki teknoloji geliştirme merkezi, bir bilim merkezi ve ülkemizin en önemli Ar-Ge ve inovasyon merkezlerinden birinin şehrimizde olması ve Konya'nın gün geçtikçe kendiyle yarışır bir hale gelmesi bu kadim şehrin Türkiye için ne derece önemli olduğunu gösteriyor.
İyi ki Konyalıyım ve iyi ki bu şehirde yaşıyorum. Ne mutlu Konyalıyım diyebilene!
Saygılarımla.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum