Önce cefasını sonra da sefasını süreceğiz
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Önce cefasını sonra da sefasını süreceğiz

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Konya’mız metroya kavuşacak inşallah. Şehrimize bugüne kadar yapılmış en büyük yatırımlardan biri olan metro projesi mavi tünel, hızlı tren projelerinden de büyük bir yatırımı kapsıyor. Proje bedeli 1 milyar 190 milyon Euro olan ve yurt dışı kredisi ile projelendirilen metro yatırımı için öncelikle bir Konyalı olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, her daim Konya’nın menfaatleri noktasında hareket eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve projede emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.
Metro projesinin içeriğini Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’dan dinledik. Yazımın başlığında da belirttiğim üzere proje 4 yıl gibi kısa bir sürede bitirilecek ama özellikle trafik noktasında yaşanabilecek olası cefaları önce çekeceğiz, sonrasında da Konyalılar olarak önemli bir ulaşım aracı olan metronun sefasını süreceğiz. Sayın Başkan metro inşasının yer altından gitmesine karşın bazı bölgelerde trafik yoğunluğunun yaşanabileceğini ve Konyalılardan bu konuda sabır beklediklerini söyledi.
Projenin içeriğiyle ilgili bilgiler veren Başkan Altay, yakından ilk kazmanın vurulacağını ve 4 yılda bitirileceğini ifade etti. Başkan Altay, “Metro projesiyle 1 milyar 190 milyon Avroluk bir yatırım gerçekleşecek. Konya - Ankara YHT’sinin 1 milyar dolarlık bir yatırım olduğu düşünülürse yapılan işin Konya için ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz” diyerek projenin ne kadar büyük bir yatırım olduğunu belirtti.
22 duraktan oluşacak ve Meram Köyceğiz’den başlayacak olan metro seferleri 35 dakikada tamamlanacak. Tamamen yer altında olacak metro için kullanılacak vagon tabir edilen araçlar Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınacak.
Her zaman söylemişimdir Türkiye’nin incisi Konya’mız ve bu kadim şehrin güzel insanları gerçekten her türlü yatırım ve hizmeti hak ediyor.
Bana da burada son sözü söylemek düşüyor, bu şehre çivi çakan herkesten Allah razı olsun. Metromuz Konya’mıza ve tüm vatandaşlara hayırlı mübarek olsun.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum