Sevindirici haberler
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Sevindirici haberler

Merhaba Sevgili Okurlarım,
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan kamu alacaklarının yapılandırılması, işsizlik sigortası kanunu ve torba yasayla birlikte özellikle istihdam teşvik edilirken vatandaşların borçlarının da yapılandırılmasının önü açılmış oldu.
Kanun kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığının alacakları için ödemeler Ocak 2021, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler de Şubat ayında başlayacak. İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde vatandaşların borç yükü hafifletilirken, vadeye yayan bu kanun ile özellikle çok zor durumda olan esnaf ve sanatkârların bir nebze olsun nefes alması sağlanacak.
İstihdam Teşvik Edilecek
Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde yasalaşan bu kanunla Hükümet, işveren, işçi, vatandaş ve toplumun tüm kesimine istihdamı teşvik ederek işveren ve işçinin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. İstihdama dönüş teşviki kapsamında iş veya hizmet sözleşmesi 1 Ocak 2019 - 17 Nisan 2020 döneminde sona erenlerle SGK'ya bildirilmeksizin çalışanların en son çalıştıkları iş yerlerine başvurmaları ve işverenlerce de fiilen çalıştırılmaları halinde, işverenlere her ay SGK’ya ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek üzere günlük 44,15 lira destek verileceği açıklandı. İlave istihdam teşviki kapsamında bir önceki yılın ortalama sigortalı sayısına ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay pirim desteği devam edecek. Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverene ödenen prim desteği süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek.
Hükümetin açıkladığı bu güzel haberin ardından Konya’da da Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’ın Eski Sanayi ve Karatay Sanayi dönüşüm projesi ihalesinin 12 Ocak'ta yapılacağı müjdesini vermesi özellikle aylardır müjdeli bir haber bekleyen Konyalı sanayici esnaflarımızı önemli ölçüde sevindirdi.
Kamuoyunun ve vatandaşlarımızın sesi olan bizler de bu iki güzel sevindirici gelişmede emeği olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Konya Sevdalısı Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’a sizler adına teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum