Sosyal belediyeciliğin önemi
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Sosyal belediyeciliğin önemi

Merhaba sevgili okurlarım,
Türkiye’de son yıllarda belediyelerin sosyal politika uygulamalarıyla önemli bir aktör durumuna geldiğine hep beraber şahitlik ediyoruz.
Konya'mızda da koronavirüsten dolayı mağdur olan vatandaşlara, esnaf ve sanatkarlara Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimlerin sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilediğini gözlemliyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay'ın, "El uzatmadığımız kimse kalmayacak" ifadesiyle belediyenin sosyal yardım ve destek paketlerini tek tek açıklaması, zor bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde mağduriyet yaşayan Konyalı vatandaşlarımızın yüreklerine su serpiyor doğrusu.
Virüs belasına karşı Konya genelinde ilgili bakanlıklar ve Konya valiliğiyle daha önce alınan tedbirler çerçevesinde titiz ve kararlı bir şekilde çalışmalar yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar başvuruda bulunan 41 bin 259 Konyalı vatandaşa sosyal destek paketiyle yardım elini uzatmaya başladı.
Yaşanan süreçle ilgili aldıkları önlemleri açıklayan Başkan Altay'ın, “Esnafa ve vatandaşlara destek amacıyla Büyükşehir’in kiracısı olan esnafların kira ödemeleri 2 ay süreyle gecikme zammı olmadan ertelenmişti. Şimdi bunu düzeltiyoruz. Büyükşehir’in kiracılarından 2 ay boyunca hiç kira talep etmeyeceğiz. Erteleme değil, ücretsiz bir dönem olacak” ifadesini kullanması belediyenin gerçekten sosyal belediyecilik anlamında ne kadar önemli bir görevi yerine getirdiğini ortaya koyuyor.
Virüs sürecinde gerçekten birçok vatandaşımız, esnaf ve sanatkarımız hem maddi hem de manevi olarak sıkıntılı durumlar yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Virüs tedbirlerinden dolayı özellikle işyerini kapatmak durumunda kalan esnaflara sağlanan kira ve su desteği gibi imkanların sağlanması bir nebzede olsa mağduriyet yaşamış vatandaşa devletinin yanında olduğunu gösteriyor.
Bu çerçevede ben de başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet yöneticilerimize ve vatandaşı için tüm imkanlarını seferber eden Belediye Başkanlarımıza sizlerin adına teşekkürlerimi arz ediyorum.
İnşallah bu süreci devlet - millet elele birlikte aşacağız ve güzel günlere hep birlikte ulaşacağız. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmeyelim ve dualarımızı da eksik etmeyelim lütfen.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum