Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde dev adım!
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde dev adım!

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Konya’mız, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde önemli yatırımları almaya devam ediyor.
Konya Karapınar ilçemizde faaliyete Eylül ayında başlayacak olan ve kurdele kesimini Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla yaptığı bin megawattlık Güneş Enerji Santrali de bu yatırımlara güzel bir örnek teşkil ediyor.
Önümüzdeki ay devreye alınacak bu dev tesis, kademeler şeklinde büyüyerek yıllık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üretimine ulaşacak, bu sayede 2 milyon vatandaşın enerji ihtiyacını karşılayacak.
Tesisin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Konya Karapınar'daki bin megawattlık güneş enerji santralinin devreye girmesiyle birlikte ülkemiz bu alanda muhteşem bir tesise ulaşacak. Toplam yatırım bedeli 1 milyar doları bulan, 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki santralle 2 milyon vatandaşımızın yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak hem de yıllık 2 milyon ton fosil ve karbondioksit salınımını engellemiş olacağız. Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr'i yırtıp attıysak bugün de Doğu Akdeniz'de ülkemize dayatılmak istenen Sevr'e boyun eğmeyeceğiz" diyerek bu dev yatırımının Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde ne derece önemli olduğuna vurgu yapmış oldu.
Konya sevdalısı bir gazeteci olarak bu önemli yatırımın Konya’mıza kazandırılmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’e, tesislerin hayata geçirilmesinde büyük emeği olan Hazine ve Maliye Başkanı Sayın Berat Albayrak’a, Konya Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese Konya’mız ve hemşerilerimiz adına ben de teşekkürlerimi sunuyor, şehrimize bu ve bunun gibi yatırımların devamının gelmesini temenni ediyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum