Türkiye'nin büyüme performansı başarısı
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Türkiye'nin büyüme performansı başarısı

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7’lik bir büyüme kaydetmesi 2020 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde bir nebze de olsa bizleri teselli etmeye yetti.
Sektörler bazında bakıldığında sanayide yüzde 8, inşaatta yüzde 6,4, tarım da ise yüzde 6,2’lik bir büyüme performansıyla Türkiye, G20 ülkeleri arasında en başarılı büyüme performansını sergileyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
Bu konuda Konya’mız da Türkiye ortalamasından çok daha iyi bir performans gösterdi. Kasım ayında 203 milyon dolar ihracat yapan şehrimiz, ihracatını aylık olarak yüzde 23,2 oranında artırırken, Türkiye ihracatından aldığı payı da yüzde 1,36’ya çıkardı. 2019’da 2,014 milyar dolar ihracat yapan şehrimiz, 2020 yılının ilk on bir ayında 1,95 milyar dolar ihracat kaydetti. Aralık ayında yapılacak ihracatla 2019 rekorunun kırılacağına kesin gözüyle bakılıyor olması Konya’nın 2020 yılını ihracat şampiyonu olarak kapatacağı sonucunu ortaya çıkarıyor.

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörler olduğu gibi virüs dönemini fırsata çeviren sektörlerde Konya’mızda adından söz ettirdi. Bu süreçte gıda sektörü büyük önem kazandı, gıda önem kazanınca tarımın önemi de ortaya çıktı. Ciddi bir tarım şehri konumunda olan Konya’da tarım makinelerinin üretilmesi, temizlik ürünleri sektörü, kimya sektörü,  plastik ambalaj sektörü, tarım ve gıda sektörünün varlığı Konya sanayisini, ihracatını ayakta tuttu.
Hükümetin iyi bir para ve maliye politikalarıyla ekonominin yeniden güçlü büyüme dönemine gireceğini ümit ediyor, üretim – ticaret - yatırım üçgeninde göstermiş olduğumuz çabanın üzerine çıkarak ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir şekilde devam etmesini sağlayacak uluslararası rekabet gücüne ulaşacağımıza inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum.
Yaklaşan 2021 yılının ülkemize, tüm insanlığa, İslam Alemine ve siz değerli okuyucularıma hayırlar getirmesini diliyor saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum