Virüs krizini fırsata çevirmek
Tevfik PEKÇAK

Tevfik PEKÇAK

Editörden (tevfik@konyaaktuel.com.tr)

Virüs krizini fırsata çevirmek

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Corona virüs salgınının tüm dünya ile birlikte ülkemize yayılması neticesinde, özellikle yerel firmalarımız da yurtdışı bağlantısı olsun ya da olmasın bu süreçten olumsuz yönde etkilendi.
Salgın sürdükçe ve kısıtlamalar artarak devam ettikçe ticaret dünyası üzerindeki etkiler de ciddi boyutlarda hissedilmeye başlandı. Ülkemizdeki birçok sektör ve firma bu süreçten çok ciddi yaralar almışken, bazı firmalar ise daha az yara ile süreci devam ettiriyor. Hatta bazı firmaların krizi ciddi fırsata dönüştürmüş olduğunu da gözlerden kaçırmamak gerekir. Bu firmaların çok önemli bir çoğunluğu kendini dijital dünyaya, başka bir deyişle e-ticaret dünyasına adapte etmiş olmalarından kaynaklanıyor.
Virüs kriziyle birlikte özellikle e-ticaret ve e-ihracatta ciddi bir büyüme olmaya başladığı gözlemleniyor. Tüketimin ve talebin devam ettiği bu süreçte, tüketici ev ortamında olduğu için daha güvenli olan internet üzerinden alışverişi tercih ediyor. Toplumun sağlığı ve güvenliği açısından özellikle fiziki mağazalarda perakende ticareti yapan bazı işletmelerin geçici kapanmasına istinaden sanal ticarette daha da ciddi bir talep olmuş durumda. Ayrıca küresel e-ticarette önde olan Uzak Doğu ülkelerinin ağırlığının da giderek farklı bölgelere yayılacağı öngörülüyor. Ülkemizin de bu durumdan yüksek oranda pay alacağı ve Türkiye’de e-ticaretin ve e-ihracatın payının beklenilenden daha hızla artacağı tahmin ediliyor.
Salgınla Birlikte Ticarette Yeni Bir Dönem Başlıyor
Küresel salgın ile birlikte ticarette yeni bir dönemin başladığı, e-ticaret ve e-ihracatın korona virüs sonrası altın çağını yaşayacağını belirtiliyor. Türkiye'nin sosyal hayatta ve ekonomide normalleşme sürecine hazırlandığı bu süreçte, yeni dönemde ticaretin de eskisi gibi olmayacağı açık. Ticaretini, dijitalleşmenin desteği ile yeni bir boyuta taşımak isteyen KOBİ’lere özellikle meslek odaları da destek olmaya devam ediyor. Online dijital ticaret eğitimleri sayesinde küresel salgından etkilenen firma ve şirketlere, e-ticaret ve e-ihracat sürecine geçişleri amacıyla çok yoğun faaliyetler yürütülüyor. Düzenlenen eğitimler ve programlarla meslek odaları edindikleri tecrübeyi bu kez online olarak üyelerinin istifadesine sunuyor.
Krizler her zaman fırsatları da beraberinde getirmiştir ve bu fırsatları görebilen ve değerlendirebilenler bu tür durumlardan karlı çıkarak hayatlarını kolaylıkla idame ettirebilirler. Umarım şehrimin güzel insanları ve müteşebbisleri de küresel krizi fırsata çevirebilir ve Konya'mız özellikle e-ticaret ve e-ihracat sayesinde kalkınır.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm okurlarımın Ramazan Bayramını tebrik ediyor, tüm vatandaşlarımıza virüssüz, krizsiz bir hayat temennisinde bulunuyorum.
Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum